Aktywność fizyczna to jeden z kluczowych czynników pozwalających zachować zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Korzyści ze sportu nie ograniczają się jednak do kwestii fizycznych – dowiedziono, że regularna aktywność pozwala utrzymywać sprawność intelektualną, jest kluczowa dla zdrowia psychicznego, a także stanowi ważny element życia w społeczeństwie. Dlatego nie warto zwlekać, tylko jak najszybciej… podnieść się z kanapy!
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są zalety uprawiania sportu pod względem fizycznym,
- czy plusy uprawiania sportu obejmują też kwestie psychiczne i emocjonalne,
- dlaczego sport ma ważne funkcje społeczne.
Postęp techniczny niewątpliwie poprawił jakość życia człowieka. Środki transportu, urządzenia mechaniczne zastępujące wysiłek mięśni człowieka, różnego rodzaju maszyny ułatwiające pracę zawodową oraz obowiązki domowe – wszystko to sprawiło, że w codziennym życiu nie musimy pracować tak ciężko, jak jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu.
Z drugiej strony postęp techniczny sprawił, że bardzo mocno zmniejszyła się aktywność fizyczna człowieka związana z codziennymi czynnościami. Dodając do tego zmiany w sposobie spędzania wolnego czasu – np. wybieranie komputera zamiast biegania za piłką lub smartfona zamiast jazdy na rowerze – mamy do czynienia niemalże z epidemią niedoboru ruchu u osób właściwie w każdym wieku.
Tymczasem aktywność fizyczna – u dzieci, dorosłych i seniorów – jest niezbędnym elementem zachowania zdrowia, i to we wszystkich jego aspektach.
Zalety uprawiania sportu dla funkcjonowania fizycznego
Prowadzone przez długie lata badania i obserwacje dowiodły, że ruch jest niezbędnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pod względem fizycznym. Brak aktywności uznawany jest za jeden z kluczowych czynników ryzyka otyłości, rozwoju zespołu metabolicznego, chorób niedokrwiennych serca oraz chorób nowotworowych. Regularna odpowiednia dawka aktywności fizycznej poprawia wydolność układu oddechowego i układu krążenia, dzięki czemu organizm jest lepiej zaopatrywany w tlen. Sport pomaga regulować wysokość ciśnienia tętniczego i poziom cukru we krwi, zmniejsza stężenie tzw. złego cholesterolu w organizmie, a także pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała. Aktywność fizyczna poprawia siłę i masę mięśniową, stabilizuje stawy i zwiększa ich ruchomość, zapobiega też chorobie zwyrodnieniowej stawów, wzmacnia ścięgna, przyczepy oraz więzadła. Regularny wysiłek w pozytywny sposób wpływa także na funkcjonowanie układu immunologicznego.
Plusy uprawiania sportu – psychika i emocje
Badania naukowe dowiodły, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego – pozwala utrzymywać sprawność intelektualną, łagodzi napięcie nerwowe, zmniejsza ryzyko rozwoju stanów lękowych i depresji. Ma także bardzo pozytywny wpływ na jakość snu. Są dowody, że sport opóźnia procesy demencji oraz rozwój choroby Alzheimera. Osoby aktywne fizycznie w różnego rodzaju ankietach i ocenach deklarują ogólnie lepszą jakość życia i samopoczucie – nie tylko fizyczne, ale też psychiczne.
Sport – zalety społeczne
Aktywność fizyczna jest bardzo korzystna także pod kątem funkcjonowania w społeczeństwie. Sport jest dla wielu osób doskonałym pretekstem do wyjścia z domu – pomaga nawiązywać nowe kontakty i podtrzymywać relacje towarzyskie, jest także doskonałym narzędziem aktywizacji osób starszych. Aktywność fizyczna u dzieci uczy je systematyczności i osiągania wyznaczonych celów, jest doskonałą lekcją pracy w grupie, a także przeżywania porażek i wyciągania z nich wniosków.
Jak widać, korzyści z uprawiania sportu jest naprawdę wiele. Co ważne, współcześnie każdy ma do wyboru tyle przeróżnych aktywności i dyscyplin, że bez problemu znajdzie coś dla siebie. Jogging, jazda na rowerze, fitness, pływanie, sporty zespołowe, treningi HIIT, treningi aerobowe lub wytrzymałościowe – możliwości jest całe mnóstwo!