Wszywka alkoholowa w Katowicach – terapia awersyjna

0
853

Wszywka alkoholowa wywołuje swego rodzaju uczulenie na alkohol, dzięki czemu osoba uzależniona czuje niechęć do jego spożywania. Działanie substancji polega na blokowaniu enzymu dehydrogenazy alkoholowej.

Picie alkoholu jest ogólnie akceptowaną przez społeczeństwo czynnością. Pijemy z okazji urodzin, sukcesów w pracy czy po prostu spotykając się ze znajomymi. Problem zaczyna się, gdy okazjonalne picie przeradza się w niebezpieczny nałóg alkoholowy. Osoba uzależniona od alkoholu nie jest w stanie panować nad swoim picie, stawia je na pierwszym miejscu, przez co często jest stygmatyzowany przez swoje najbliższe otoczenie oraz resztę społeczeństwa.

Leczenie alkoholizmu jest bardzo trudne i zajmuje wiele czasu. Alkoholizm pozostaje z osobą uzależnioną do końca życia – nawet po wyleczeniu nie wolno mu spożywać alkoholu, by nałóg nie powrócił. Leczenie wymaga zastosowania kilku metod, a jedną z nich jest wszycie wszywki Esperal. Jest to skuteczna, choć kontrowersyjna metoda, która pozwala na pozostanie w trzeźwości i choć pomaga wielu uzależnionym, powoli odchodzi się od niej, zastępując ją na przykład psychoterapią.

Czy to już choroba alkoholowa i jak sobie pomóc?

Uzależnienie od alkoholu to niezwykle podstępna i groźna choroba, która rozwija się stopniowo i najczęściej na samym początku nie jesteśmy w stanie rozpoznać jednoznacznie jej objawów.

Niewinne weekendowe picie, lampka wina przy ulubionym filmie czy piwo z kumplem, którego dawno się nie widziało, może przerodzić się w alkoholizm. Najczęściej w nałóg popada się podczas długotrwałego stresu, który spowodowany jest na przykład nagłą utratą kogoś bliskiego czy zwolnieniem z pracy. Również picie „na odwagę” oraz by poprawić sobie samopoczucie może być początkiem alkoholizmu. Pierwsze objawy choroby alkoholowej najczęściej są bagatelizowane i ignorowane przez osobę uzależnioną. Dopiero gdy uzależnienie jest już zaawansowane, chory dostrzega je i próbuje rozpocząć leczenie.

Pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu alkoholizmu jest przyznanie się przez chorego, że faktycznie ma problem i nie kontroluje swojego życia. Kolejnym krokiem jest szczera chęć wyjścia z nałogu. Bez tych dwóch czynników nie ma mowy o skutecznym wyleczeniu uzależnienia od alkoholu. Kolejnymi krokami są psychoterapia, wizyty lekarskie, odtrucia alkoholowe, a także wszycie wszywki alkoholowej Esperal.

Wszywka alkoholowa w Katowicach a leczenie uzależnienia alkoholowego

Wszywka alkoholowa w przeszłości była bardzo popularną metodą walki z alkoholizmem w Polsce, nadal się ją stosuje, jednak coraz więcej lekarzy i terapeutów od niej odchodzi. Wszywka działa na zasadzie awersyjnej. Oznacza to, że działanie Esperalu powoduje u osoby uzależnionej wstręt do alkoholu. Dzieje się tak ze względu na wywołanie silnie nieprzyjemnych objawów zaraz po spożyciu alkoholu. Wielu lekarzy i terapeutów nie uznaje w ten sposób wywołanej awersji za skuteczną metodę leczenia alkoholizmu.

Właściwości Disulfiramu zostały odkryte przypadkowo kilkadziesiąt lat temu. Wcześniej substancję stosowało się w celach niemedycznych. Obecnie stosowany jest w Polsce w postaci tabletek zaszywanym pod skórę pacjenta. Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie leczy alkoholizmu, a jest tylko jednym ze sposobów, które mogą pomóc choremu wyjść z nałogowego picia.

Esperal Katowice – co to jest?

Esperal to tabletki zawierające w sobie substancję czynną Disulfiram, który blokuje prawidłowe działanie metabolizmu alkoholi w organizmie. W Polsce Esperal ma postać tabletek, które umieszcza się podskórnie u pacjenta oraz zaszywa. Stąd właśnie wzięła się potoczna nazwa „zaszycia się” w kontekście leczenia alkoholizmu.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, Esperal Katowice ma za zadanie zaburzać metabolizm w ciele osoby zaszytej. W trakcie jego działania, do krwiobiegu uwalniana jest substancja zwana Disulfiramem, która staje się aktywna tylko wtedy, gdy wykryje nawet śladowe ilości alkoholu. Zaburza ona metabolizm alkoholi i nie pozwala przekształcić się aldehydowi octowemu (czyli pierwszemu produktowi przemiany materii z alkoholu etylowego) w dalsze nieszkodliwe substancje, a co za tym idzie organizm nie może wydalić go w sposób bezpieczny i bezobjawowy.

Esperal, gdy nie spożywa się alkoholu nie daje o sobie znać. W trakcie wypicia napoju alkoholowego natychmiast się uaktywnia i upośledza metabolizm. Już po kilku minutach osoba uzależniona od alkoholu zaczyna odczuwać objawy podobne do ostrego zatrucia alkoholowego. Przez kilka godzin odczuwa silne bóle głowy, nudności, zaburzenia rytmu serca i orientacji, pojawia się również poczucie lęku i strachu o własne zdrowie i życie. Tylko stuprocentowa abstynencja pozwala na uniknięcie powyższych objawów. Poza spożywaniem alkoholu należy również unikać płynów do ust, syropów i innych leków na bazie alkoholu.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Wszycie wszywki alkoholowej Esperal to zabieg, który wykonuje lekarz chirurg. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, by pacjent nie odczuwał żadnych dolegliwości. Skóra na pośladku lub w okolicy łopatki jest nacinana, by chirurg mógł umieścić tabletki z substancją czynną. Po umieszczeniu tabletek, na ranę zakładane są szwy rozpuszczalne lub nie. Jeśli szwy są nierozpuszczalne, pacjent po kilku-kilkunastu dniach musi udać się na kontrolę oraz zdjęcie szwów.

Przed wykonaniem zabiegu, lekarz omawia z pacjentem wszystkie potencjalne przeciwwskazania, jakimi są:

  • uczulenie na Disulfiram oraz inne składniki tabletek,
  • choroby układu krążeniowego oraz serca,
  • zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy psychozy,

Konieczne jest również przerwanie ciągu alkoholowego oraz konieczność pozostania w trzeźwości minimum 24 godziny przed zabiegiem. Podczas wywiadu pacjent powinien odpowiadać szczerze i nie zatajać żadnych faktów, ze względu na swoje zdrowie.

Wszywka alkoholowa nie jest refundowana przez NFZ i nie jest stosowana przez państwowe placówki.

Skutki uboczne stosowania Esperalu

Wszywka alkoholowa z pewnością nie jest lekarstwem na alkoholizm, a jednym ze sposobów leczenia. Choć powikłania po wszyciu wszywki występują bardzo rzadko, zdarza się jednak, że nawet pozostając w abstynencji, Disulfiram daje nieprzyjemne objawy. Osoba uzależniona może odczuwać kołatanie serca, problemy z oddychaniem, pogłębienie się chorób serca, układu oddechowego, padaczki czy cukrzycy lub niewydolność nerek. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu usunięcia Esperalu z organizmu.

Gdzie dokonać wszycia Esperalu i ile kosztuje zabieg?

Jeżeli czujesz, że wszycie wszywki alkoholowej będzie dla Ciebie skuteczną metodą w walce z alkoholem, pamiętaj, by zabieg przeprowadzić tylko i wyłącznie w profesjonalnym gabinecie, takim jak http://esperalkatowice.pl/. W razie wątpliwości, na stronie znajdziesz odpowiedzi na większość pytań, a w razie potrzeby możesz zadzwonić również na naszą infolinię. Nasi lekarze udzielą wyczerpujących odpowiedzi i rozwieją wszelkie wątpliwości. Wybór gabinetu specjalizującego się w zaszyciach alkoholowych z wyszkolonym personelem medycznym oraz odpowiednim sprzętem, zagwarantuje Ci pełne bezpieczeństwo podczas zabiegu!

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie alkoholizmu poprzez zastosowanie Esperalu?

Mimo kontrowersyjnej opinii krążącej wokół Esperalu, warto jest zdecydować się na jego zastosowanie, gdyż niesie ze sobą wiele korzyści. Jest to metoda wyróżniająca się wysoką skutecznością, porównując ją do innych podobnych leków. Dzięki swojemu działaniu skutecznie motywuje alkoholika do pozostania w abstynencji. Długie działanie pozwala na zmianę nawyków oraz myślenia o swojej chorobie. Pozwala również na zmianę swojego podejścia do alkoholu, co przekłada się na skuteczniejsze przejście dalszego leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj