Trening funkcjonalny – 4 rzeczy, które warto wiedzieć

0
1225

Trening funkcjonalny to program ćwiczeń, które mają na celu wzmocnić mięśnie, zwiększyć wytrzymałość organizmu, poprawić zwinność i gibkość, a przy tym sprawić, że nasze ciało na co dzień będzie gotowe do różnych aktywności. W ostatnim czasie zyskał wielu zwolenników, a dzięki temu, że jest odpowiedni także dla osób początkujących, warto poznać go lepiej. W tym artykule przedstawiamy 4 rzeczy, które warto wiedzieć o treningu funkcjonalnym!

1. Trening funkcjonalny jest odpowiedni dla każdego

Trening funkcjonalny to typ ćwiczeń, których celem jest wszechstronne wzmocnienie mięśni, ale bez rozrostu ich masy. Ma on przyczynić się do tego, abyśmy mogli lepiej funkcjonować każdego dnia – zdrowo i bez bólu. Świetnie sprawdzi się zarówno u osób początkujących, jak i zaawansowanych. Wystarczy dopasować rodzaj ćwiczeń, ilość powtórzeń, tempo czy obciążenia do swoich możliwości i predyspozycji. Pompki są zbyt trudne? Postaw na pompki z podpartymi kolanami. Zwykły przysiad to nuda? Zrób go ze sztangą na plecach lub połącz z wyskokiem.

2. Wzmacnia całe ciało

Oczywiście dużo zależy od tego, jak ułożysz swój trening. Niemniej założeniem jest, aby skomponować ćwiczenia fizyczne budujące zintegrowane wzorce ruchowe, czyli inaczej mówiąc – ruchy naśladujące codzienną aktywność, angażującą do pracy całe ciało (np. schylenie się po skrzynię, noszenie toreb z zakupami). Warto skupić się na mięśniach core (poprzeczny brzucha, wielodzielny, przepona, mięśnie dna miednicy), czyli tzw. treningu stabilizacji ogólnej, ponieważ mięśnie te stanowią gorset otaczający kręgosłup i są uruchamiane przy każdym ruchu ciała. Ponadto wykonuj również ćwiczenia czucia głębokiego – związane z uciskiem i rozciągnięciem, a także napięciem mięśni.

3. Trening funkcjonalny niweluje ryzyko kontuzji i przeciążeń

Celem treningu funkcjonalnego jest przygotowanie mięśni, stawów i więzadeł do codziennych zmagań, aby były wykonywane płynnie, efektywnie i bez zastanowienia. W naturze istnieją trzy płaszczyzny ruchu: strzałkowa, czołowa i poprzeczna, a codzienne czynności są wielopłaszczyznowe. Trening tego typu ma zatem integrować wiele grup mięśniowych, aby czynności w trakcie codziennego funkcjonowania następowały sprawnie i bez ryzyka kontuzji (np. strzykania w kręgosłupach, przeciążeń w nadgarstkach itp.).

4. Wykonasz go w domu, na siłowni i w plenerze

Trening funkcjonalny nie wymaga żadnych maszyn ani akcesoriów – możesz wykonywać go z masą własnego ciała (np. przysiady, wchodzenie po schodach, plank). W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczyć w domu, w ogrodzie, a nawet na wakacjach. Jeśli jednak masz do dyspozycji dodatkowe urządzenia i akcesoria (np. będąc na siłowni), możesz urozmaicić aktywność (np. wykonywać podnoszenie i odkładanie piłki lekarskiej, unoszenia hantli ze wznoszeniem kolan czy różnego typu ćwiczenia z taśmami TRX). Ponadto warto sprawdzić, czy Twoja siłownia nie prowadzi zorganizowanych zajęć – np. w klubach Total Fitness odbywa się trening funkcjonalny TRX.

Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj