Fenomenalna umięśniona rzeźba ciała to marzenie każdego aktywnego mężczyzny. Jednakże uzyskanie takich walorów jest zarazem łatwym i trudnym zadaniem. Trudnym, gdyż wymaga pełnej koncentracji oraz żelaznej dyscypliny. Łatwym ponieważ spełniając te warunki, każdy niemalże może uzyskać taką rzeźbę ciała.
Jak trenować na siłowni
Wysoka intensywność- można spaść na wadze, ale bez intensywnego treningu nie uzyskasz odpowiedniej masy mięśniowej. W tym wypadku są dwie szkoły. Pierwsza spala tkankę tłuszczową poprzez zwiększenie objętości oraz tempa treningu jednocześnie ( przy mniejszych obciążeniach), wykonując dużo serii oraz powtórzeń z dużą prędkością, łącząc to z dużą porcją ćwiczeń aerobowych. Druga szkoła to trening na dużych obciążeniach. Jednym słowem duża praca treningowa poprzez stosowanie maksymalnych obciążeń w każdym ćwiczeniu. Przy tym stosując dłuższe przerwy i odpoczynki między ćwiczeniami. Odpowiednia dieta i ćwiczenia aerobowe pozwalają przy tej metodzie na utratę tkanki tłuszczowej.
Pierwsza szkoła powoduje szybką utratę wagi, ale niekoniecznie wymagane efekty umięśnionej postury. Jednym słowem przybierasz postawę bardzo odchudzonego niedoszłego kulturysty.
W drugim zaś przypadku, znaczne obciążenie powodują , iż większość kulturystów odpoczywa między ćwiczeniami 2-4 minut. Wykonana praca treningowa jest duża, natomiast jej efektywność nie jest na tyle właściwa, aby spalała tkankę tłuszczową na wymaganym poziomie. Ponadto ćwiczenia aerobowe w jednym jak i drugim przypadku mają tendencje do niwelowania osiąganych przyrostów masy mięśniowej. Zatem jak ćwiczyć ?
Należy trenować szybko i z dużymi obciążeniami, przy tym kładąc nacisk na odpowiednią regenerację. Skracać sesję treningowe do minimum, biorąc pod uwagę swój ciężar gatunkowy (swoje maksymalne możliwości). Przy tym należy stosować ćwiczenie podstawowe i utrzymywać przerwy na poziomie 1 minuty. Najlepiej wykonywać 8-12 powtórzeń w każdej serii z własnym maksymalnym obciążeniem. Ilość powtórzeń dobrze jest regularnie zwiększać.
Warto przyjąć zasadę: dwa dni treningu, dzień przerwy, dzień treningu, dzień przerwy- na każde 3 dni treningowe powinny przypadać trzy dni przerwy.
Ilość serii dobrze jest wykonywać do tzw. „wyprania” mięśni z energii. Należy przerwać w momencie, gdy nie będzie już można wykonać dynamicznych silnych ruchów.
Budowa masy mięśniowej w głównej mierze zależy od ilości pracy treningowej, a nie od intensywności treningu.