Zamierzasz poważnie popracować nad swoją sylwetką? Chciałbyś zapisać się na siłownię, ale obawiasz się że nadejdzie kolejna fala wirusa, a wraz z nią obostrzenia i lockdown, w tym zamknięcie klubów sportowych? Szukasz zatem alternatywy i może nią być siłownia urządzona we własnym domu. Czy to mądre rozwiązanie? Co jest potrzebne, aby taką siłownię urządzić?
Sprzęty do domowej siłowni
Nie będziesz potrzebować wielu sprzętów, aby urządzić w pełni funkcjonalną siłownię w swoim domu. Na ten cel można przeznaczyć piwnicę, pokój lub strych. Co będzie potrzebne? Przede wszystkim ławeczka z podpórkami na sztangę. Może to być regulowana ławeczka prosta, z której w łatwy sposób zrobisz ławeczkę pochyłą. Niezbędna również będzie sztanga z obciążnikami. Idealnie sprawdzi się cały komplet, na który składa się gryf długi i gryf łamany. Posłużą ci one do wyciskania, czyli do ćwiczeń na klatkę piersiową, jak również do ćwiczeń bicepsa.
Atlas domowy
Kolejnym bardzo przydatnym sprzętem w każdej domowej siłowni jest atlas. Jest to wielofunkcyjne urządzenie sportowe, pozwalające na jednym sprzęcie ćwiczyć wiele partii ciała. Atlasy do ćwiczeń mogą mieć różne wielkości i być wyposażone w różnego rodzaju funkcjonalności. Decydując się na taki sprzęt do domowej siłowni, należy ocenić czy wielkość będzie odpowiednia do pomieszczenia. Atlas powinien się w nim znaleźć w centralnym punkcie, tak by z każdej strony był zapewniony do niego dostęp.
Co na podłogę w domowej siłowni
Treningi siłowe nie należą do delikatnych. Sztanga spadająca z dużej wysokości na podłogę może ją szybko uszkodzić, jeśli będą na niej ułożone tylko klasyczne panele. Dla ich bezpieczeństwa należy stosować dedykowane maty amortyzujące. Są one wykonane ze sprężystego tworzywa, które absorbuje siłę spadających ciężarów i nie pozwala uszkodzić podłogi pod nimi. Ile będzie nas kosztowało urządzenie domowej siłowni? Czy jest to wydatek, na który nas stać czy raczej trzeba się z tym planem pożegnać? Średnio na urządzenie siłowni w domu będziemy musieli wydać około dwa do trzech tysięcy złotych. Jeśli celujemy w sprzęt firmowy, kwota ta rośnie do nawet pięciu tysięcy złotych. Uważasz że nie stać cię na taki wydatek? Kredyty pozabankowe pozwalają ci dbać o sylwetkę tworząc domową siłownię. Bezpieczną, praktyczną i w pełni funkcjonalną, z której będziesz mógł korzystać przez naprawdę wiele następnych lat.
Hantle i ciężarki
Nie ma siłowni bez hantli, ciężarów i talerzy. Mamy wiele możliwości aby je zdobyć. Przede wszystkim można je kupić jako sprzęt używany – będzie tańszy niż to co kupimy w sklepie, choć estetyka i kompletność nie zawsze będzie nas satysfakcjonowała. Jeśli zamierzamy zakupić hantle w sklepie i budżet nam pozwala na to, lepiej wybrać hantle bez konieczności dokładania talerzy – poprawi to wygodę treningów i zdejmie z naszych barków konieczność czasochłonnego zwiększania i zmniejszania obciążeń, co dodatkowo wydłuża trening i powoduje nasze szybsze zmęczenie.