Rower i deskorolka – jak łagodzić drobne urazy?

0
1516

Sporty związane z dużymi prędkościami oraz możliwością ekspresji swojej energii są popularnym sposobem spędzania czasu przez dzieci. Cieplejsze dni zachęcają do odkurzenia nieruszanych od miesięcy rowerów oraz deskorolek. Uprawianie indywidualnych sportów możliwe jest także przy okazji codziennych czynności, np. dojazd rowerem do sklepu. Prędkość oraz nieprzewidywalność sprawia natomiast, że urazy związane z tymi sportami mogą się zdarzyć. Ważne jest łagodzenie następującego po urazie dyskomfortu lub bólu.

Zapobieganie najlepszym sposobem łagodzenia

Jazda na deskorolce lub rowerze to sport o wzmożonym profilu ryzyka. Upadek z wysokości czy zderzenie z przeszkodą mogą spowodować uraz. W celu zminimalizowania prawdopodobieństwa groźnych kontuzji należy podjąć kroki mające na celu prewencję skutków zdarzenia. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wypadki zdarzają się rzadziej, a ich konsekwencje są znacznie łagodniejsze.

Jazda rowerem jest aktywnością fizyczną o niezwykle pozytywnym prozdrowotnym wpływie. Angażowanie wielu mięśni, w tym odpowiedzialnych za równowagę, jak również trening uwagi to tylko przykłady wpływu jazdy na rowerze na niemal wszystkie układy naszego ciała. W celu zapobiegania urazom należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie dziecka oraz swoim. Przestrzeganie zasad ruchu to najważniejszy element prewencyjny. Należy pamiętać, że dzieci do lat 10 nie mogą poruszać się na drodze publicznej na rowerze bez opieki dorosłej osoby. Używanie kasku i utrzymanie roweru w dobrej kondycji pozwala natomiast na zminimalizowanie wpływu nieprzewidzianych problemów oraz łagodzenie upadku.

Zasady bezpiecznego korzystania z deskorolki są podobne jak w przypadku roweru. Uprawianie sportu w bezpiecznym środowisku, stosowanie adekwatnej odzieży ochronnej oraz nieprzecenianie swoich umiejętności pozwalają na zminimalizowanie ryzyka upadku i zmniejszenie skutków występujących urazów.

Łagodzenie urazów

Sposoby łagodzenia zależą od samego urazu. W sytuacjach, w których niezbędna wydaje się pomoc lub nie ma pewności co do rokowania urazu, należy zgłosić się specjalisty.

Większość urazów przebiega jednak łagodnie, a skutki kontuzji nie wychodzą ponad przemijający ból o niewielkim natężeniu. Często w przypadku bezpiecznie uprawianego sportu skóra nie ulega przerwaniu, a tkanka – zmiażdżeniu przy urazie. Łagodzenie bólu powinno mieć w takich przypadkach najwyższy priorytet.

Łagodzenie skutków drobnych urazów u dzieci nie powinno ograniczać się jedynie do łagodzenia samego bólu. Pomoc dziecku w oswojeniu z niepewną sytuacją, jaką jest uraz, oraz wspólne próby znalezienia sposobu na unikanie podobnych urazów w przyszłości pozwolą na dalszą radość ze sportu w warunkach bezpieczniejszych, bez niepotrzebnych, nieprzyjemnych wspomnień.

Utrzymanie skóry w dobrej kondycji

Podczas aktywności fizycznej dziecka warto zapewnić mu bezpieczeństwo, ale również zadbać o jego delikatną skórę. Warto skorzystać z preparatu, który w składzie posiada naturalne składniki. Przykładem takiego preparatu jest emulsja żelowa Fastum Junior, która zapewnia skórze komfort i pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji. Kadzidłowiec działa kojąco na skórę w miejscu nałożenia, bromelaina redukuje zaczerwienienia, a mentol skutecznie chłodzi i zapewnia uczucie natychmiastowej ulgi. Żel jest niezawodnym pomocnikiem każdego rodzica, dlatego na stałe powinien zagościć w domowych apteczkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj