Policjant, stróż stojący na straży prawa i porządku, który nie zawaha się bronić słabych i chwytać przestępców. Zawód budzi wiele kontrowersji, a zarazem jest tematem wielu popularnych filmów, książek oraz innych publikacji.
Słynny Koyak, super policjant lat 70- tych był wymiernikiem prawdziwego mężczyzny. Ze znanych policyjnych postaci jeszcze można wymienić „Miami Vice” dwaj super przystojni bohaterowie policjanci, a także Bogusław Linda, który często wcielał się w postacie twardzieli policjantów, pracujących solo. Dlatego też ten zawód kojarzy się z prawdziwą męską siłą, charakterem i indywidualnością. To praca dla prawdziwego faceta, w której może wykorzystać wszystkie swoje męskie atrybuty. Niemniej jednak w policji też pracują kobiety, które często dorównują możliwościami samym mężczyznom. Wykazują one męskie zdecydowanie, charakter, zwinność, spryt, indywidualność, a czasem i siłę. Więc jak naprawdę jest z tą profesją ?
Jakie zadania wykonuje policjant
Policjant ma za zadanie pilnować porządku publicznego i to w dość szerokim zakresie. Mamy tutaj do czynienia z typowym wykrywaniem i ściąganiem przestępców, ale też poszukiwaniem osób zaginionych i prowadzeniem śledztw. To ta bardziej atrakcyjna medialnie cześć pracy policjanta, gdyż najczęściej ten aspekt poruszany jest w filmach fabularnych czy seryjnych.
Niemniej jednak praca policji opiera się jeszcze na wielu innych aspektach. A mianowicie działania prewencyjne, antyterrorystyczne i reagowania w przypadkach antykryzysowych, katastrof czy klęsk. Ochrona osób i mienia, a także pilnowanie porządku na drogach- wlepianie przysłowiowych mandatów za nie przepisową jazdę.
Ilość wykonywanych działań na zewnątrz generuje też całą masę pracy biurowej, która również stoi na straży tego, aby policjant działał zgodnie z prawem.
Zainteresowane osoby mogą pracować w jednostkach kryminalnych, prewencyjnych, drogówce czy logistyce, w oddziałach lądowych, wodnych lub lotniczych.
Zatem zawód dedykowany jest dla prawdziwych twardzieli, pilnujących porządku na ulicach i używają swojej siły fizycznych, jak i dla gryzipiórków, którzy siedzą za biurkiem i sporządzają raporty, rejestry i wiele innych dokumentów.
Jaką wiedzę powinien posiadać każdy kandydat na policjanta
Policjant to stróż prawa, który broni jego zasad i chroni praworządnych obywateli przed wszelki nadużyciami ze strony tych działających poza prawem. Nie mniej jednak każda jednostka policji zajmuje się nieco inną działką, a każdy policjant ma wyznaczone nieco inne zadania.
Jednak każdy, kto wstępuje w szeregi policji powinien znać prawo, na którego straży stoi. Dlatego nieodzowną biblią każdego kandydata do policji powinna być publikacja „Testy do Policji z odpowiedziami”, dostępna w sklepie odpowiedzi.com.pl. Testy zawierają opracowane materiały z władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej, bezpieczeństwa publicznego i zagadnienia z prawa karno- cywilnego. Ponadto znajdziesz tutaj także testy psychologiczne, zadania na refleks, wywiady zorganizowane i wiele innych zagadnień potrzebnych rekrutom do policji.
Czy policjantem może być każdy?
To pytanie dość kontrowersyjne, ponieważ rok rocznie policja prowadzi otwarte rekrutacje i właściwie każdy może złożyć wniosek do policji. Niemniej jednak nie każdy zostanie zatrudniony w szeregach policji. Przesiew kandydatów jest dość duży, ale to dlatego, że praca też jest specyficzna i wymaga ludzi o odpowiednich predyspozycjach, niezależnie od stanowiska, na które potencjalni kandydaci się ubiegają. I co ciekawe wcale nie chodzi o siłę fizyczną, bo ta cecha policjanta jest na kolejnym miejscu.
Większość kandydatów odpada na testach psychologicznych, na których oceniane są zdolności intelektualne, zachowania społeczne, stabilność emocjonalna i postawa w pracy. Częstym powodem odrzucenia wielu wniosków jest niska stabilność emocjonalna i słaba odporność na stres. Zawód policjanta wymaga niestety silnej psychiki wewnętrznej bardziej niż silnej pięści. Dlatego prawdziwy policjant to człowiek o twardym charakterze, a nie koniecznie o mocnych bicepsach.