Ludzie coraz rzadziej rezygnują ze zwykłych żarówek na korzyść wersji energooszczędnych. Powodów tego jest naprawdę sporo. Żarówki energooszczędne przede wszystkim wymagają rzadszych zakupów. Pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas, ale również pieniądze. Jakie są inne plusy takich żarówek i na czym zyskują względem tradycyjnych opcji?
Oszczędność
Żarówki energooszczędne, takie jak np. https://maxgrowshop.pl/pol_m_Oswietlenie_Zarowki-energooszczedne-CFL-177.html pobierają aż pięć razy mniej prądu niż wersje tradycyjne. Gdyby dokonać ich wymiany w każdej lampie w domu to można zaoszczędzić nawet 1500 złotych rocznie. Otrzymuje się wtedy tyle samo światła. Co prawda są one jednostkowo droższe niż tradycyjne żarówki, ale koszt szybko się zwraca. Nie trzeba tak często chodzić do sklepu i robić dużych zapasów w domu. Żywotność żarówek energooszczędnych może wynosić nawet 10 lat, czyli około 10 000 godzin. To przeciętnie około 8 razy dłużej niż w wersjach tradycyjnych. Plusem jest także niższa luminacja, czyli jaskrawość świecącej powierzchni.
Wpływ na środowisko
Żarówki w wersji energooszczędnej nie bez przyczyny są tak promowane przez Unię Europejską oraz organizacje ekologiczne. Mniejsze zużycie energii elektrycznej z pewnością wpływa na stan środowiska. Produkcja prądu w Polsce wymaga silnego zużycia paliw kopalnych, takich jak węgiel kamienny. Bez nich ciężko byłoby o funkcjonowanie elektrowni. Żarówki energooszczędne pozwalają zmniejszyć ilość emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery nawet 5-krotnie. Ich dużym plusem jest szybki recykling, gdzie rozkłada się 90% części. Dzięki temu, że żarówki rzadziej się wymienia – spada też liczba odpadów.
Wiele rodzajów żarówek
Żarówki energooszczędne posiadają coraz to nowsze i praktyczniejsze formy. Największą wydajnością wyróżniają się wersje LED, które zużywają mało energii oraz nie nagrzewają się do tak wysokich temperatur. Dzięki nim nie ma możliwość poparzenia się, co jest istotne w kontekście dzieci. Żarówki LED posiadają ponadto jednolite światło, co wpływa na estetykę wnętrza.
Popularnymi żarówkami energooszczędnymi są również świetlówki kompaktowe. Można dzięki nim uzyskać inną barwę światła niż biała (2500 kelwinów). Da się również spotkać barwę neutralną (4000K) albo chłodną (6500K). Plusem jest także mniejsza zależność strumienia światła od napięcia zasilającego. Należy też wspomnieć o żarówkach halogenowych. Dzięki mniejszym rozmiarom można je dopasować do mniejszych opraw. Ich plusem jest również duża żywotność, gdzie można zyskać 30% względem żarówek tradycyjnych. Trzeba tu jednak pamiętać o mocniejszym nagrzewaniu, zwłaszcza w porównaniu z wersjami LED.