Jakie przynęty będą najlepsze do łowienia dużych ryb?

0
497

Zgodnie ze swoją nazwą, przynęta ma za zadanie kusić ryby różnych gatunków, aby podpłynęły jak najbliżej wędki i złapały się na haczyk. Jednak ogromny wybór różnego rodzaju przynęt dostępnych w sklepach wędkarskich może przyprawiać o ból głowy szczególnie mało doświadczonych wędkarzy. W tym artykule podpowiadamy, jakie przynęty będą najlepsze na duże, drapieżne ryby!

Przynęty naturalne, a może przynęty sztuczne? Jak dopasować je do gatunku ryb, sposobu łowienia i głębokości? Często sama przynęta nie wystarczy, jeśli wędkarz nie ma odpowiedniej wiedzy, jak należy jej używać. Dlatego w tym wpisie poruszamy temat, który interesuje większość początkujących wędkarzy: jakie przynęty powinny znaleźć się w Twoim zestawie, aby łowić szczupaki, pstrągi, sumy lub sandacze!

Przynęta sztuczna czy naturalna?

Każdy dobrze wyposażony sklep wędkarski oferuje zarówno szeroki wybór przynęt sztucznych, jak i naturalnych. Które z nich najlepiej wybrać? Przede wszystkim należy dobrać rodzaj przynęty do gatunku ryb, jakie znajdują się w danym łowisku, jak i do metody wędkowania. Na przykład do najpopularniejszych obecnie metod zaliczyć można wędkarstwo spławikowe (kiedy unoszący się na wodzie spławik sygnalizuje branie) oraz wędkarstwo spinningowe, w którym to właśnie zadaniem sztucznej przynęty jest wabienie drapieżników.

Przynęty sztuczne na wodne drapieżniki

Jeśli interesują Cię duże ryby drapieżne, takie jak szczupaki, pstrągi, sumy czy sandacze, dobrym sposobem jest drażnienie ich i zachęcanie do ataku poprzez przynęty sztuczne, takie jak blaszki czy twistery, błystki obrotowe lub cykady. Kuszą kolorami i kształtami i pozwalają łowić ryby nawet na dużych głębokościach, jednak wymagają odpowiedniego dobrania wielkości i kształtu do konkretnego gatunku łowionych ryb.

Szeroki wybór przynęt naturalnych

Spośród przynęt naturalnych pierwsze, co przychodzi na myśl większości wędkarzy, to robaki. Te białe czy czerwone lub zwykłe dżdżownice zwykle dobrze sobie radzą z wabieniem ryb, jednak nie każdy wędkarz ma ochotę samodzielnie je hodować lub wykopywać z ziemi. Dlatego w sklepach wędkarskich dostępne są także inne rodzaje równie dobrze działających przynęt naturalnych.

Jedną z najpopularniejszych są kulki proteinowe, wydzielające bardzo silny aromat, który przyciąga nawet duże ryby. Wielu wędkarzy próbuje także łowić ryby na ciasto własnoręcznie zrobione w domu, a także kukurydzę, kaszę pęczak czy ser. Która z tych przynęt będzie najlepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ w zależności od łowiska ryby mogą chętnie brać różne rodzaje przynęt. Jedynym sprawdzonym sposobem jest wypróbowanie różnych rodzajów przynęt i wybranie tej, która na danym łowisku sprawdza się najlepiej.

Odrobina doświadczenia pozwoli każdemu wędkarzowi nabrać niezbędnej wprawy w dobieraniu przynęty do łowiska, metody i gatunku ryb. Na początek warto jednak zaopatrzyć się w różne rodzaje przynęt sztucznych i naturalnych, aby sprawdzić, które z nich najlepiej wabią ryby, na których nam zależy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj