Jak zapewnić sobie wyraźne widzenie po 40 roku życia?

0
154

Słabsze widzenie po 40 roku życia dotyka wielu z nas i może się dawać we znaki w wielu codziennych i zawodowych czynnościach. Chcemy jednak wciąż dobrze widzieć, pracując przy komputerze, jeżdżąc samochodem i przenosząc wzrok z przedmiotów bliskich na dalekie. Czy to możliwe? Okazuje się, że dzięki zaawansowanym rozwiązaniom optycznym można skutecznie korygować problemy ze wzrokiem, także te charakterystyczne dla osób po 40-stce! W naszym artykule przybliżamy temat prezbiopii, w tym łączonej z astygmatyzmem, a także wskazujemy możliwości, jakie dają specjalnie zaprojektowane soczewki progresywne.

Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia, zwana także starczowzrocznością to zaburzenie wzroku, w którego przebiegu obiekty znajdujące się blisko są widziane niewyraźnie. Nie jest to choroba, lecz fizjologiczny proces, który zaczyna się pojawiać po 40 roku życia. Soczewka u 40-latków jest już mniej elastyczna i słabiej zdolna do zmiany kształtu, przez co pojawiają się charakterystyczne objawy pogorszenia ostrości widzenia. Ponadto mięśnie wpływające na możliwość sprawnej akomodacji oka stają się coraz bardziej wiotkie, co sprawia, że problemem staje się przenoszenie wzroku z przedmiotów znajdujących się blisko na te, które są w oddali.

Objawy prezbiopii to:

  • trudność z widzeniem przedmiotów z bliska, zwłaszcza tekstu (najłatwiej zrozumieć to na przykładzie czytanej książki, gdy osoby po 40-stce zaczynają odsuwać książkę lub czytany tekst dalej, gdyż w ten sposób wyraźniej go widzą),
  • problem z naprzemiennym skupieniem wzroku na obiektach usytuowanych blisko i daleko,
  • szybka męczliwość oczu,
  • ból oczu po czytaniu, zwłaszcza dłuższym,
  • słabsze widzenie w gorszych warunkach oświetleniowych,

Objawy powiązane z prezbiopią to także ból głowy, ból odcinka szyjnego kręgosłupa i uczucie zmęczenia.

Korekcja wad wzroku po 40 roku życia – czy tylko okulary progresywne?

Słabsze widzenie po 40 roku życia może być skutecznie korygowane. Chociaż zwykle z korekcją prezbiopii kojarzą się okulary progresywne, to nie jest to jedyna opcja. Alternatywą dla okularów progresywnych są soczewki progresywne. Teraz są one dostępne także w wersjach specjalnie zaprojektowanych specjalnie do potrzeb osób po 40 roku życia. Specjalna budowa dobrej jakości soczewek sprawia, że przejścia pomiędzy strefami widzenia bliży i dali są płynne, co zwiększa komfort patrzenia (to niezwykle ważne zwłaszcza dla kierowców!).

Zalety progresywnych soczewek kontaktowych

Soczewki progresywne mają wiele zalet! Dzięki nim nie trzeba pamiętać o zabieraniu ze sobą dwóch kompletów okularów (do czytania i do patrzenia w dal). Dobrze się sprawdzają także w czasie aktywności fizycznej.

W zależności od zastosowanej technologii, soczewki progresywne mogą mieć jeszcze dodatkowe cechy mające realny wpływ na ostrość widzenia i komfort użytkowania, takie jak:

  • długotrwałe nawilżanie,
  • ochrona przed promieniowaniem UV,
  • dobre przyleganie do powierzchni oka,
  • łatwość zakładania,
  • naturalny kształt.

Tym cechują się na przykład soczewki kontaktowe 1-DAY ACUVUE® MOIST MULTIFOCAL. Dzięki technologii Intuisight soczewki te sprawnie dopasowują się do zmieniającej się szerokości źrenicy. Technologia zastosowana w soczewkach 1-DAY ACUVUE® MOIST MULTIFOCAL umożliwia wyraźne widzenie z bliska i daleka, bez refleksów, cieni i efektu halo. Dzięki zastosowaniu materiału odpowiedzialnego za optymalne nawilżenie (Etafilcon A) soczewki te zapewniają komfort patrzenia, a jednodniowy tryb użytkowania sprawia, że nie trzeba tracić czasu na czynności higieniczne związane z użytkowaniem soczewek.

Astygmatyzm u osób po 40 roku życia a soczewki toryczne progresywne

Postęp technologii w optyce sprzyja także astygmatykom po 40 roku życia! To właśnie dla nich powstały soczewki toryczne progresywne. Geometria soczewki torycznej jest specjalnie dostosowana do typowej dla astygmatyzmu nieregularnej budowy oka. W połączeniu z płynnym przejściem między strefą bliży i dali (dzięki technologii Balanced Progressive™) soczewki toryczne progresywne tworzą komfortowe rozwiązanie dla astygmatyków z prezbiopią. Przykładem takich soczewek są Biofinity® Toric Multifocal. Zastosowana w nich technologia Aquaform® zapewnia optymalne nawilżenie oka i dobrą przepuszczalność tlenu. Toryczne soczewki Biofinity® Toric Multifocal zostały stworzone dla oka dominującego. Miesięczny tryb wymiany i łatwość w utrzymaniu higieny pozwalają wygodnie korzystać z ich zalet.

Przytoczone przykłady pokazują, że zaawansowane rozwiązania technologiczne pozwalają wyraźnie widzieć także osobom po 40 roku życia, w tym z astygmatyzmem. Dobrze dopasowane soczewki progresywne i toryczne progresywne to komfort widzenia dali i bliży z płynnym przejściem pomiędzy strefami. Dobre dopasowanie soczewki do oka i technologia utrzymująca prawidłowe nawilżenie to ważne atuty, dzięki którym użytkowanie soczewek jest funkcjonalne i komfortowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj