Posiłek po treningu jest równie istotny co sam trening. Powinien dodać nam energii, a jednocześnie być lekki, by nie zakłócić pracy naszego układu pokarmowego. Skomponowanie odpowiedniego posiłku po treningu pozwoli na szybsze cieszenie się efektami ćwiczeń.
Idealny posiłek po treningu powinien zawierać przede wszystkim zdrowe źródła tłuszczów i białka. Białko pozwoli budować się mięśniom, a po treningu jest ono szczególnie wskazane. Ponieważ w trakcie wysiłku straciliśmy duże ilości potu, a wraz z nim minerały, powinniśmy je uzupełnić. Potas i magnez znajdziemy w roślinach takich jak: pomidory, pietruszka, seler, marchew, papryka. Po treningu warto nawodnić się, najlepiej wodą wysokomineralizowaną. Unikajmy jednak napojów izotonicznych dostępnych w sieciówkach. Zawierają one często duże ilości cukru i szkodliwego barwnika. Najlepiej wybrać wodę, którą lubimy. Można dodać do niej swoje ulubione owoce, np. truskawki albo jagody dla polepszenia jej smaku. Posiłek po treningu powinien oprócz źródła nienasyconych tłuszczów i białka zawierać pełnowartościowe węglowodany. Mogą być to: kasze, pełnoziarnisty chleb, ryż brązowy. Tak skomponowany posiłek nie tylko doda nam energii, ale również odpowiednio nas odżywi. Po treningu powinniśmy unikać: słodyczy, fast foodów, ciężkostrawnych potraw opartych na tłuszczu zwierzęcym.
Najlepiej by na talerzu pojawiło się: około 200 g białka, 300 g warzyw świeżych w postaci sałatki, 100 g węglowodanów złożonych 50 g tłuszczu w postaci np. oliwy z oliwek i woda do popicia. Możemy stworzyć następujące zestawy, które dodadzą nam energii i zaspokoją nasz głód.
- Łosoś pieczony z przyprawami, kasza gryczana, surówka z dodatkiem oliwy z oliwek i woda
- Ciabatta pełnoziarnista z pieczonym kurczakiem i serem mozzarella, szejk warzywny z ogórka, pietruszki z dodatkiem cytryny i woda
- Szejk białkowy z dodatkiem sezonowych owoców, dwie kromki pełnoziarnistego chleba z oliwą i przyprawami i woda
Możliwości jest wiele, jednak musimy pamiętać, że posiłek po treningu musimy wliczać w nasz całodzienny limit kalorii i dobrać go tak, by nie wypełnił całego naszego zapotrzebowania na białko i węglowodany. Nie tylko zaburzy to naszą dietę, ale oddali od wymarzonego celu. Odżywki potreningowe również pomogą zadbać o nienaganną i wyrzeźbioną sylwetkę.
’Najlepiej by na talerzu pojawiło się: około 200 g białka, 300 g warzyw świeżych w postaci sałatki, 100 g węglowodanów złożonych 50 g tłuszczu w postaci np. oliwy z oliwek i woda do popicia. Możemy stworzyć następujące zestawy, które dodadzą nam energii i zaspokoją nasz głód.’ W posiłku potreningowym ponad 1500kcal? 200g białka? czyli ze 2 kostki twarogu?