Jak powinien odżywiać się pies?

0
766

Pies jest zwierzęciem mięsożernym. Czy to jednak oznacza, że powinien jeść tylko mięso? Nic z tych rzeczy! Samo mięso nie dostarczy psu wszystkiego, czego potrzebuje. Koniecznie są jeszcze inne składniki. Jak powinien odżywiać się pies?

Przez tysiące lat życia u boku człowieka psy przystosowały się do zjadania resztek po ludziach. W ten sposób zresztą pies jako gatunek się udomowił – czworonogi krążyły wokół ludzkich osad, gdyż zorientowały się, że w ten sposób mogą łatwo zdobyć pożywienie. Dużo prościej bowiem szperać w śmieciach i wyszukiwać nadające się do jedzenia kąski, niż polować na uciekającą ofiarę.

Prawdą jest, że psy pochodzą od wilków – wilk to najbliższy kuzyn psa. Jednak psa od wilka dzieli około 20 tysięcy lat ewolucji. Dlatego dieta tych dwóch czworonogów będzie się różnić. Podczas gdy wilki rzeczywiście jedzą głównie upolowaną przez siebie zwierzynę, psy jedzą też dużo innych rzeczy.

Z czego powinna się składać dieta psa?

Nie ulega wątpliwości, że psy powinny jeść mięso i najlepiej, by stanowiło ono podstawę psiej diety. W praktyce oznacza to, że mniej więcej połowę psiej miski muszą zajmować produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie samo mięso, ale też podroby (np. żołądki, serca, ozory). Poza tym istotny jest dodatek warzyw, owoców oraz ziół.

Nie można zapomnieć też o zdrowych tłuszczach – w tej roli sprawdzi się np. olej rzepakowy. Na koniec trzeba jeszcze pamiętać o suplementach, czyli dodatku mineralno-wapniowym. Bez tego psie danie nie będzie pełnowartościowe. Oczywiście istotne są proporcje tych wszystkich składników – gotowanie na oko, bez odmierzania ilości, to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez opiekunów.

Co podawać psu – gotowane jedzenie czy karmę?

Skoro wiemy już, z czego musi się składać psia dieta i jak powinien odżywiać się pies, pozostaje nam wybrać sposób karmienia. Jakie mamy opcje do wyboru?

Gotowane jedzenie domowe

Niektórzy opiekunowie decydują się na samodzielne przygotowywanie psu posiłków. To dobry pomysł, bo mamy wówczas wpływ na to, co trafi do psiej miski. Proces ten jest jednak obarczony ryzykiem spowodowania u psa niedoborów. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, jak bilansować psią dietę, możemy zrobić pupilowi więcej złego niż dobrego. Dlatego, decydując się na ten sposób żywienia, warto zasięgnąć porady u dietetyka zwierzęcego. Ułoży on jadłospis pod naszego psa i uwzględni zapotrzebowanie na niezbędne składniki. Wówczas pozostaje nam już tylko robić zakupy i gotować według przepisu.

Mokra karma

Jeżeli nie zdecydujemy się na gotowanie jedzenia, ale chcemy, by pies jadł coś o zbliżonej konsystencji, możemy wybrać mokrą karmę. Puszki dla psa to dobry wybór, choć w przypadku większych czworonogów nieco kosztowny. Zaletą mokrej karmy jest jej smakowitość i to, że pies dostaje jedzenie krótko po otwarciu opakowania. Nie ma takiej sytuacji, jak przy karmie suchej, że je posiłek z torby otwartej kilka tygodni wcześniej. Musimy tylko pamiętać o prawidłowym przechowywaniu mokrego pożywienia, a więc jedzenie z puszki przełożyć do plastikowego lub szklanego pojemnika, szczelnie zamknąć i trzymać w lodówce nie dłużej niż 48 godzin.

Sucha karma

To częsty wybór opiekunów psów. Sucha karma jest wygodna w przechowywaniu i podawaniu. Dość często zdarza się jednak, że psy nie chcą jej jeść. Czy to czworonożne niejadki? Nic z tych rzeczy, winę za taki stan często ponosimy sami, nie przechowując karmy po otwarciu w odpowiedni sposób. W efekcie aromat się ulatnia, tłuszcz jełczeje, a witaminy się utleniają. Prawidłowo powinno wyglądać to tak, że suchą karmę trzymamy w oryginalnym worku. Po każdym wyjęciu odmierzonej porcji, z worka usuwamy nadmiar powietrza i szczelnie – np. klipsem – go zamykamy. Całość trzymamy w suchym i ciemnym miejscu.

Alternatywa dla domowego jedzenia i karmy

To jednak nie wszystkie dostępne opcje. Jeśli cenimy zalety jedzenia gotowanego, ale nie wiemy jak dobrze zbilansować psu posiłek albo nie mamy na to czasu, możemy wybrać świeżo gotowane jedzenia dla psa z dowozem. Tak! To wygodna opcja dla opiekunów, którym zależy na alternatywie dla suchej i mokrej karmy, ale którzy nie są gotowi samodzielnie psu gotować. Dieta PsiBufet sprawdza się w żywieniu wszystkich psów – małych i dużych, szczeniaków i seniorów, a także psów z alergiami czy problemami z trawieniem.

Jeśli zastanawiasz się, jak powinien odżywiać się pies, to właśnie w ten sposób. Jedzeniem zbilansowanym, delikatnie gotowanym na parze, dzięki któremu wszystkie składniki odżywcze są zachowane. Psy uwielbiają świeżo gotowane jedzenie, oparte mięsie, i wiedzą, co robią. To dla nich pyszna porcja zdrowia. A czy twój pies już próbował PsiBufet?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj