Depresja poporodowa (DP) jest zaburzeniem tyleż samo powszechnym (dotyczy 10–20% pań po porodzie), co zbyt sporadycznie wykrywanym. Określa się, iż aż blisko 50% pań cierpiących na depresję poporodową nie zgłasza się do specjalisty bądź nie jest pytana o występowanie symptomów zaburzeń nastroju. Nieleczona DP może doprowadzić do negatywnych zmian w relacjach kobiety z dzieckiem, partnerem oraz rodziną, może mieć również negatywny, odległy wpływ na rozwój psychiczny dziecka. Depresja poporodowa może poszerzyć się w przeciągu od paru do kilkunastu tygodni po porodzie. We własnym obrazie przypomina ona przypadek ogromnej melancholii, tymczasem jednakże ma także własne charakterystyczne właściwości.
Co to jest depresja poporodowa oraz kiedy występuje?
Depresja poporodowa jest, wedle rozmaitych źródeł, od 2-3 do 12 miesięcy po porodzie. Nie są to sztywne ramy czasowe, więc można mówić o zbliżonym okresie pojawienia się początkowych symptomów. Momentami depresja poporodowa jest ciężka do wykrycia, ponieważ mieszana jest z baby bluesem, jaki jest prawdziwym stanem przejściowym spowodowanym zmianą gospodarki hormonalnej.
Przyczyny
Po narodzeniu dziecka u każdej kobiety dochodzi do niezwykle wielu gwałtownych zmian. Szybko spada natężenie hormonów płciowych, jakie w okresie ciąży były odpowiedzialne za jej odpowiedni przebieg Pojawiają się nowe obowiązki i pragnienia. Każda kobieta stara się być najodpowiedniejszą mamą. Ma obawy, czy sprosta wszelkim oczekiwaniom młodego człowieka.
Baby blues lub depresja poporodowa?
Czym się różni depresja poporodowa od baby blues? Najcharakterystyczniejsze symptomy depresji poporodowej to m.in.: zakłócenia snu oraz pragnienia, brak przyjemności z kontaktów dzieckiem i uczucie niekompetencji, jakie nie przechodzą w przeciągu kilkunastu dni po porodzie. Poza tymże symptomy depresji mogą pojawić chociażby w parę miesięcy od porodu. Podstawą złego nastawienia po ciąży mogą być szalejące hormony. W czasie porodu, u mamy, jest duży stan estrogenu jaki zdecydowanie spada zaraz po rozwiązaniu. Zmniejsza się również stan progesteronu.
Leczenie depresji poporodowej
Depresja poporodowa jest nie jedynie ciężka dla mamy, lecz też dla dziecka, ponieważ nie służy tworzeniu się pomiędzy nimi relacji. Więc odczuwając jej obezwładniające symptomy, należałoby jak najszybciej sięgnąć po leczenie, tymże bardziej iż farmakoterapia nie rozpoczyna działać od razu. Specjalista psychiatra zaleca właściwie dopasowane do stanu mamy oraz pewne dla dziecka środki. Depresję poporodową zwiększają przekonania oraz duże wymagania stawiane młodym matkom. Zarówno owe będące w kulturze, podawane poprzez najbliższych, jak również swoje, uwewnętrznione poprzez kobiety. Więc niejednokrotnie istotna okazuje się też psychoterapia.
Więcej o tym, jak radzić sobie z depresją poporodową: https://www.familion.pl/zdrowie-i-uroda/informacje-na-temat-radzenia-sobie-z-depresja-poporodowa
To najgorsze uczucie jakiego można doświadczyć. Zamiast cieszyć się dzieckiem, to przeżywamy dramat 🙁