Sezon zimowy już wkrótce rozpocznie się na dobre. Zanim jednak wyruszysz na narciarski lub snowboardowy wyjazd, powinieneś się do niego odpowiednio przygotować. Przedstawiamy krótki poradnik doboru nart zjazdowych i biegowych, deski snowboardowej oraz butów narciarskich i snowboardowych.
Sprawdź, o jakich aspektach należy pamiętać, dobierając sprzęt do uprawiania sportów zimowych.
Narty zjazdowe i buty narciarskie – najważniejsze kryteria wyboru
Jednym z głównych parametrów, jakie powinieneś mieć na uwadze, wybierając narty zjazdowe, jest ich długość. Dobiera się ją między innymi uwzględniając miejsce oraz technikę i styl jazdy. Istotnym kryterium są też waga i wzrost. Zgodnie z ogólną zasadą, krótsze narty są lepsze dla osób lżejszych, a dłuższe, dla cięższych. Kluczowy jest także poziom zaawansowania – początkujący powinni wybrać narty o 15-20 cm krótsze niż wzrost. Natomiast narciarze, którzy na stoku czują się już pewnie, mogą zdecydować się na dłuższe modele.
Wśród pozostałych parametrów nart zjazdowych, które trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu, są: szerokość, sztywność wzdłużna i twardość poprzeczna. Ważny jest również kształt nart. Do najpopularniejszych zalicza się narty typu carving, które dzielą się na dwa rodzaje: camber i rocker. Narty camber świetnie sprawdzają się na puchu, z kolei modele rocker są lepiej przystosowane do jazdy na stoku – łatwiej na nich manewrować i utrzymywać się na trasie.
O czym natomiast należy pamiętać, wybierając buty narciarskie? Muszą one być przede wszystkim wygodne, ale jednocześnie właściwie dopasowane. Buty narciarskie składają się z części zewnętrznej, zwanej skorupą, oraz wewnętrznej, potocznie określanej kapciem. W butach do jazdy na nartach stopa nie powinna mieć możliwości poruszania się – jedynie palcom można zapewnić trochę więcej miejsca. Dlaczego? Jeśli buty są zbyt luźne, stopy nie mają w nich odpowiedniego oparcia, a manewrowanie nartami staje się trudniejsze.
Buty narciarskie mają też różną twardość. Te bardziej miękkie, jako że są wygodniejsze, są polecane głównie osobom początkującym, zaś te twardsze, które ściślej przylegają do nogi i utrzymują ją w pionie, będą lepsze dla doświadczonych narciarzy. Istotna jest także liczba klamer – im jest więcej, tym but można lepiej dopasować do stopy.
Narty biegowe – jak dobrać ich długość?
Wśród podstawowych czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę, dobierając narty biegowe, wymienia się wagę i wzrost przyszłego użytkownika. Ważne jest również przeznaczenie sprzętu oraz poziom umiejętności narciarza. Wyróżniamy kilka rodzajów nart biegowych: sportowe wyczynowe (S), sportowo-rekreacyjne (A), śladowe turystyczne (L), wzmocnione śladowe (W) oraz wysoko wyspecjalizowane (I). Narty biegowe można też podzielić ze względu na twardość. Symbolem H oznacza się narty twarde, M – średniej twardości, a S – miękkie.
Jak natomiast wybrać długość nart biegowych? Istnieją ogólne zasady, zgodnie z którymi głównym kryterium powinien być wzrost użytkownika. Należy jednak pamiętać, że równie istotna jest jego waga. Przyjmuje się, że dla narciarzy o większej masie ciała najlepszą propozycją są narty dłuższe od zalecanych, a dla tych, którzy ważą mało – modele nieco krótsze. W przypadku nart klasycznych, ważną rolę odgrywa także technika biegu. Do stylu klasycznego odpowiednie będą narty dłuższe o 25-30 cm niż wzrost użytkownika, a do stylu dowolnego, inaczej zwanego łyżwą, modele dłuższe o 15-20 cm od długości ciała narciarza.
Snowboard i buty snowboardowe – czym się kierować przy zakupie?
Wymieniane już wcześniej kryteria, jak styl jazdy, stopień zaawansowania oraz waga, wzrost i rozmiar buta, należy brać pod uwagę również podczas doboru deski snowboardowej. Do najpopularniejszych rodzajów desek zaliczamy:
- All Mountain – najbardziej uniwersalne, najlepsze dla osób początkujących i na średnim poziomie zaawansowania;
- Freestyle – sprawdzają się przede wszystkim w snowparkach i na miękkich przygotowanych trasach;
- Freeride – do szybkiej jazdy na stokach i poza trasami.
Deski snowboardowe różnią się też kształtem, który ma wpływ na zachowanie sprzętu podczas jazdy na switchu oraz w głębokim puchu. Kolejnym istotnym aspektem jest konstrukcja deski – od niej zależą jej właściwości oraz sposób, w jaki reaguje na zachowanie użytkownika. Ważnym czynnikiem jest także twardość deski, którą zazwyczaj podaje się w skali od 1 do 10. Im wyższa cyfra, jaką oznaczono dany model, tym twardsza jest deska.
By jazda na desce była nie tylko satysfakcjonująca, ale i bezpieczna, należy również zadbać o dobór odpowiednich butów. O czym należy pamiętać, kupując buty snowboardowe? Kluczowym kryterium jest rozmiar, a konkretnie długość wkładki podawana w centymetrach. Pod uwagę należy wziąć też wkładkę wewnętrzną, od której zależy komfort i prawidłowe dopasowanie butów do stopy. Kolejna kwestia to podeszwa, która wpływa na amortyzację, dopasowanie do wiązań i przyczepność podczas poruszania się po śniegu. Ostatni aspekt to system sznurowania. Możesz zdecydować się na wariant tradycyjny, który opiera się o sznurowadła i haczyki w górnej części buta, lub system szybkiego sznurowania, umożliwiający zawiązanie butów za pomocą jednego ruchu lub pokrętła.