Nie od dziś wiadomo, że dobra kondycja to gwarancja pełnej satysfakcji z życia. Wiąże się ona z poprawnym samopoczuciem, brakiem dolegliwości bólowych i przede wszystkim atrakcyjną sylwetką. Ta ostatnia, z pewnością przełoży się również na zwiększoną pewność siebie oraz potencjalny sukces w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
W czasach tak zwanego wyścigu szczurów i nieuniknionej rywalizacji na rynku pracy, nie każdy dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu, którą mógłby przeznaczyć na regularne wizyty na siłowni. Brak motywacji do ciągłego podróżowania między domem, pracą i obiektem sportowym oraz względy finansowe skutecznie spychają marzenia o pięknej sylwetce na dalszy plan. Wówczas naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzi opcja domowego treningu, który wymaga tylko wcześniejsze zaopatrzenie się w kilka niezbędnych akcesoriów.
Trening funkcjonalny i zaawansowanie wiedzy na temat organizmu
Jeszcze do niedawna nie byliśmy do końca tak bardzo świadomi, jak obecnie, tego jak reagują mięśnie na różne bodźce i jak pracuje organizm podczas wysiłku. Dawniej budowa mięśni w głównej mierze opierała się na bogatej w białko diecie i powtarzającym się dźwiganiu ciężarów. Choć w dalszym ciągu jest to jedna z dróg do zbudowania tkanki mięśniowej, o tyle poznaliśmy zasady mobilności, hipertrofii, siły itp. Domowa siłownia wcale nie musi być naszpikowana dziesiątkami przyrządzeń, by wykonać odpowiedni trening. W zupełności wystarczą hantle i sztanga, a dla osób dysponujących większą przestrzenią w mieszkaniu również ławeczka i stojak.
Jakie ćwiczenia można wykonać na treningu w mieszkaniu?
Posiadając sztangę, regulowane stojaki i obciążenie żeliwne, domowa siłownia udostępnia możliwość wykonania m. in. takich ćwiczeń jak: OHP, czyli unoszenie sztangi z obciążeniem nad głowę, przysiady ze sztangą na plecach, wyciskanie na klatkę piersiową oraz trening braków, bicepsu i tricepsu.
Regulowane stojaki udostępniają możliwość treningu wszystkich partii mięśniowych, a podczas zakupu warto zwrócić uwagę, by istniała możliwość ustawienia ich na wysokość barków. Kolejnym elementem powinna być ławeczka, dzięki której będzie można wykonywać ćwiczenia, siedząc lub leżąc – przyda się ona także podczas treningu pośladków, wybierając np. hip thrusty.
Kalistenika w domu?
Kalistenika, czyli trening z obciążeniem własnego ciała to doskonały sposób, by pielęgnować własną sylwetkę – samych pompek możemy wyróżnić wiele rodzajów, a co dopiero, jeśli dołączymy do tego stanie na rękach i ćwiczenia wykonywane przy użyciu popularnych paraletek.
Domowa siłownia może składać się nawet z kilku niewielkich poręczy lub uchwytów, dzięki którym użytkownicy będą mogli wykonać funkcjonalne ćwiczenia na wszystkie partie mięśniowe.
Artykuł powstał we współpracy z https://be-active.pl/