Zadaniem przewodnika turystycznego jest oprowadzenie grupy zwiedzających po wyznaczonym obszarze. Dobry pilot wycieczek powinien przede wszystkim posiadać odpowiednią wiedzę na temat lokalnej historii i/lub najciekawszych atrakcji turystycznych. Z tego względu pracy przewodnika podejmują się najczęściej osoby, które na co dzień zamieszkują dany region. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, jak dokładnie wygląda praca pilota.
Jakie są obowiązki przewodnika?
To, jakie przewodnik ma obowiązki w dużej mierze zależy od konkretnej lokalizacji, a także uprawnień. Te z kolei dzielą się na cztery kategorie:
- przewodnicy miejscy;
- przewodnicy górscy;
- przewodnicy terenowi;
- międzynarodowi przewodnicy wysokogórscy.
Znaczenie ma również forma zatrudnienia – prywatni piloci najczęściej organizują wycieczki po publicznie dostępnych miejscach, takich jak choćby parki narodowe. Ci, których zatrudnia biuro turystyczne lub korporacja zazwyczaj mają większe możliwości, ale i stawia się przed nimi inne wymagania. „Biurowy” przewodnik często zajmuje się oprowadzaniem bardziej wymagających wycieczek po miastach lub zakładach przemysłowych. Najbardziej wymagające są niewątpliwie wycieczki górskie – tego typu przewodnik musi zachować szczególną ostrożność, by nie narazić swojej grupy na szwank.
Jak to wygląda w praktyce?
Zadaniem przewodnika jest nie tylko zapewnienie swojej wycieczce bezpieczeństwa. Na jego barkach spoczywa także odpowiednia komunikacja i wzbudzenie zainteresowania słuchaczy. Niestety, nie każdy obszar na to pozwala. W przypadku wycieczek w zakładach przemysłowych lub na otwartym terenie dźwięki z zewnątrz mogą zagłuszać zarówno prowadzącego, jak i turystów. Problem ten jednak rozwiązuje współczesna technologia, konkretnie zaś urządzenia Tour Guide. Dzięki nim pilot może komunikować się ze swoją wycieczką przy pomocy specjalnego przekaźnika radiowego. Nie tylko poprawia to jakość słyszanego dźwięku, ale jest też bardzo wygodne dla samego przewodnika.
Harmonogram pracy przewodnika
Przewodnicy wycieczek pracują w zróżnicowanych warunkach i środowiskach. Przykładowo, miejscem pracy pilotów wycieczek muzealnych jest pomieszczenie – niezależnie od pory roku. W przypadku przewodników terenowych sytuacja wygląda już jednak zupełnie inaczej. Choć tydzień pilota wycieczek musi cechować się dużym zorganizowaniem, konkretna ilość godzin pracy może ulegać zmianie. Niektórych przewodników zatrudnia się wyłącznie na stanowiska tymczasowe i sezonowe, najczęściej w szczytowym okresie sezonu.