Wyobraź sobie, że zaczynasz przygodę z bieganiem, czy jakimkolwiek innym wysiłkiem fizycznym. Wybierzesz skwer przy jednej z głównej ulic, czy park? Dlaczego biegacze w aglomeracjach miejskich wybierają parki? Nie tylko ze względu na nawierzchnię czy piękne widoki. Chodzi też o jakość powietrza. Nie jest tajemnicą, że jego skład ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zwracają na to uwagę zwłaszcza ci, którzy dbają o kondycję fizyczną i zdrowie.
Teraz pomyśl o siłowni. To miejsce, w którym ćwiczysz, twój organizm potrzebuje większej ilości tlenu a jakość powietrza, którą dostarczasz swoim płucom, nie jest tu bez znaczenia.
Kto z was wybierając siłownię zwraca uwagę na jakość powietrza w jej wnętrzu, stosowane metody wentylacji czy choćby środki w postaci aerozoli,
czy płynów do dezynfekcji urządzeń, których cząsteczki unoszą się w powietrzu, a co za tym idzie, w trakcie treningu wędrują prosto do płuc?
W 2014 roku grupa holenderskich naukowców z Uniwersytetu w Lizbonie i Politechniki w Delft wzięła pod lupę jakość powietrza na siłowniach.
Wyniki były bardzo niepokojące. Okazało się, że w wielu siłowniach, salach ćwiczeń czy salach do jogi jakość powietrza pozostawiała wiele do życzenia. Carla Ramos z Uniwersytetu w Lizbonie potwierdziła, że najbardziej niepokojący w takich miejscach jest poziom unoszącego się w powietrzu kurzu oraz chemicznych związków lotnych typu formaldehyd a te mogą się znacznie przyczynić do powstawania problemów z oddychaniem czy astmy.
Skąd się biorą problemy z oddychaniem podczas ćwiczeń na siłowni?
Wiele siłowni posiada system klimatyzacji, który pod kątem panującej w pomieszczeniu temperatury powinien zapewnić użytkownikom komfort ćwiczeń. Niestety wiele z siłowni, zwłaszcza tych znajdujących się w starych budynkach, ma system wentylacyjny bez dodatkowych filtrów HEPA czy węglowych. W miejscach takich używa się też dużo środków do dezynfekcji w postaci aerozoli, a ze względu na sporą aktywność kurz, nawet jeśli niewidoczny na urządzeniach, unosi się w powietrzu i jest wdychany przez dbających o kondycję fizyczną.
Jak można zapobiec problemom z oddychaniem w pomieszczeniach?
Czasami niemożliwa jest wymiana systemu wentylacyjnego, a samo otwieranie okien, zwłaszcza w miastach powoduje, że do środka dodatkowo przedostają się pyły zawieszone i smog.
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie w salach ćwiczeń specjalnie dobranych do kubatury pomieszczeń, urządzenia jakim jest oczyszczacz powietrza.
Na rynku istnieje wiele modeli, dzięki którym każdy, kto posiada odpowiednią aplikację w telefonie, może zbadać jakość powietrza w swojej siłowni. Dodatkowo oczyszczacze same dobierają swoją pracę do danych pochodzących ze wbudowanych w nie czujników. Dzięki temu klienci siłowni mogą poznać jakość powietrza, a personel może sterować pracą każdego z urządzeń oddzielnie, z poziomu aplikacji w telefonie komórkowym. Dodatkowo oczyszczacze firmy Sharp z technologią Plasmacluster unieszkodliwiają wirusa SARS-CoV-2, co w dzisiejszych czasach powinno być szczególnie ważne. Oczyszczacze powietrza wychwytują i unieszkodliwiają pyły, wirusy, bakterie czy pleśnie, zanim te osiądą na sprzęcie do ćwiczeń czy schowają się w trudno dostępnych miejscach. Ogromnym plusem jest jonizacja powietrza czy pochłanianie nieprzyjemnych zapachów.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na najmocniejszy i najbardziej zaawansowany model oczyszczacza z dodatkową funkcją nawilżania i jonizacji UA-KIL60E-W. Jest on dedykowany do pomieszczeń o powierzchni nawet do 50m2. Co najważniejsze, posiada wysokiej klasy biologiczny filtr HEPA H13, węglowo-krzemionkowy filtr usuwający zapachy, oraz samoczyszczący filtr wstępny zatrzymujący większe zanieczyszczenia. Dodatkowo, ten model wyposażony jest w aktywny system oczyszczania powietrza Plasmacluster w maksymalnym wydaniu HD25000, a nawilżacz pracuje z wydajnością do 700 ml/h. Specjalne programy pozwalają na szybkie oczyszczenie i na jonizowanie powietrza, a to znacznie podniesie komfort i samopoczucie ćwiczących osób.
Na rynku dostępnym jest wiele oczyszczaczy powietrza, najlepszy przegląd oraz funkcje każdego z modeli znajdziemy na stronie www.mwp.biz.pl.