Cukier waniliowy aromatyczny składnik wypieków

0
772

Cukier waniliowy bio to połączenie cukru trzcinowego z ziarenkami wanilii. To doskonały dodatek do deserów i ciast.

Co to jest wanilia?

Wanilia jest piękną rośliną – orchideą pnącą. Powszechnie znane są kwiaty wanilii – duże, białe i pachnące. Jednak nie kwitną każdego roku, więc nie ma też owocowania. Te trudności z pozyskaniem co sezon owoców wpływają na cenę przyprawy, która jest jedną z najdroższych na świecie. Owoce wanilii to strączki  – jadalne nasienne torebki. Wysuszone i odpowiednio spreparowane dają cenną przyprawę znaną jako laska wanilii, która jest pełna małych, brązowych, aromatycznych ziaren.

Wanilia w kuchni

Laska wanilii czy pozyskane z laski ziarenka waniliowe są bardzo przydatną przyprawą w kuchni. Jest ona łagodna dla układu pokarmowego i z powodzeniem można wanilię dodawać do potraw dla dzieci jak i dla osób na diecie lekkostrawnej. Pasuje do praktycznie wszystkich potraw na słodko, także z białym serem i owocami. Dodaje aromatu różnym ciastom i innym słodyczom. Dobrze komponuje się ze smakiem czekolady. Jest też dodawana do alkoholu i tytoniu.

Cukier waniliowy – słodycz i bogaty smak

Smak i zapach wanilii jest bardzo przyjemny, można powiedzieć, że jest głęboki, odczuwany wszystkimi zmysłami. Ziarenka wanilii są słodkie i połączenie ich z cukrem  daje przyprawę pełną aromatu i słodyczy. Cukier waniliowy stał się nieodzownym składnikiem wielu słodyczy, deserów, napojów, lodów czy sorbetów. Substytutem wanilii i cukru waniliowego są na rynku olejek wanilinowy i cukier wanilinowy.

Cukier waniliowy czy cukier wanilinowy

Substytuty nie zastąpią w smaku wanilii ani cukru waniliowego. Pomimo podobnej nazwy są to zupełnie odmienne produkty. Wanilina to substancja, której wanilia zawdzięcza smak i zapach. Syntetyczny zamiennik naturalnej przyprawy powstał na bazie etylowaniliny. Był to przełom w cukiernictwie i przemyśle spożywczym ze względów ekonomicznych.  Jednak ten zamiennik nie jest obojętny dla zdrowia człowieka.

Co to jest wanilia Bourbon?

Wanilia burbońska pochodzi z wyspy Reunion (dawniej Bourbon) oraz Madagaskaru i pobliskich wysp. Proces preparowania strąków wanilii rozpoczyna się od zanurzenia we wrzątku na kilka sekund. Następnie strąki są osuszane, zawinięte w koce i utrzymywane  w cieple nawet do 8 tygodni. Przyczynia się to do zbrązowienia strąków, a przede wszystkim do wydobycia pełni smaku i zniewalającego zapachu. Cukier waniliowy na organic24.pl zawiera wanilię Bourbon.

 Samodzielne zrobienie cukru waniliowego

Cukier waniliowy można przygotować we własnej kuchni. Aby powstał wysokiej jakości cukier waniliowy potrzebne są ekologiczne składniki. Dobrze sprawdzi się cukier trzcinowy brązowy lub biały, ale także zastępniki cukru jak ksylitol czy erytrytol.

Organic market oferuje zarówno wanilię w laskach jak i wyłuskane ziarenka wanilii uzyskane przez przecięcie laski i wydrążenie. Przy samodzielnym robieniu cukru waniliowego ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji składników. Wanilia powinna stanowić ¼ produktu. Składniki trzeba wymieszać, umieścić w zamykanym naczyniu i pozostawić na minimum  2 tygodnie. Przed każdorazowym użyciem wskazane jest wstrząśnięcie całości.

Wanilia tylko w cukrze waniliowym?

Laskę wanilii po wydrążeniu ziarenek  można dodawać do gotowania potraw z mlekiem np. budyniu. Pasuje też do prawie wszystkich owoców. Kompoty z dodatkiem wanilii uzyskują piękny smak i zapach. Również wigilijny kompot z suszu gotowany z laską wanilii ma odświętny charakter. Laska wanilii po przepłukaniu może być użyta wielokrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj