Bezsenność – problem XXI wieku

0
589

Na bezsenność narzeka coraz więcej osób. To jedna ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, a o jej występowaniu decydują różnorodne i złożone czynniki. Co wpływa na kłopoty ze snem i w jaki sposób można temu przeciwdziałać?

Przyczyny problemów ze snem

Bezsenność to przypadłość, która dotyczy ludzi w różnym wieku i niezależnie od płci. Często dotyka ona kobiety w okresie klimakterium, osoby starsze lub pracujące w systemie zmianowym. Wpływ na problemy ze spaniem mają też różnego rodzaju choroby neurologiczne i neurodegeneracyjne, przewlekłe stany bólowe i zapalne, choroby serca i układu oddechowego, a nawet refluks czy zgaga.

Coraz powszechniejszą przyczyną bezsenności jest też stres. Inne dolegliwości psychiczne, które znacząco pogarszają jakość snu to:

  • zaburzenia lękowe i nerwice,
  • depresja,
  • choroba afektywna dwubiegunowa,
  • natrętne myśli.

Wszystkie te choroby mogą doprowadzić do przewlekłej (trwającej przynajmniej 4 tygodnie) bezsenności. Znaczenie mają również kwestie hormonalne, zwłaszcza związane z zaburzeniami wydzielania melatoniny. Ten wytwarzany przez szyszynkę hormon pełni kluczową rolę w regulacji cyklu dobowego snu i czuwania. Niedobór w jego syntezie pojawia się wraz z wiekiem, ale może do niego doprowadzić także ekspozycja na światło. Szczególnie w nocy, gdy produkcja melatoniny jest największa. Dlatego ważne jest, aby pomieszczenie w którym śpimy było zaciemnione, a wszystkie świecące urządzenia wyłączone.

Inną przyczyną bezsenności mogą być leki i używki takie, jak benzodiazepiny, opioidowe środki przeciwbólowe lub alkohol.

Symptomy i skutki bezsenności

Kłopoty ze snem mają poważne skutki zdrowotne. Symptomy bezsenności to zarówno trudności w zasypianiu, jak i budzenie się, niemożność ponownego zaśnięcia czy wczesne wstawanie. W ciągu dnia może to prowadzić do takich objawów jak:

  • problem ze skupieniem,
  • drażliwość i niepokój,
  • brak energii i zmęczenie,
  • agresja i impulsywność.

Istotna jest także jakość snu. Ważne, aby faza głęboka oraz REM miały odpowiednią długość, ponieważ wówczas następuje regeneracja mózgu. Często na tę jakość wpływa depresja, która w wyniku zmian w funkcji osi podwzgórze-przysadka-nadnercza prowadzi do nadmiernego uwalniania kortyzolu, niekorzystnego dla prawidłowego snu.

Diagnostyka i leczenie bezsenności

Diagnostyka bezsenności opiera się na ośmiostopniowej ateńskiej skali bezsenności. Przeprowadza się wywiad lekarski i badanie fizykalne uwzględniające historię snu pacjenta i wszystkie czynniki, które mogą na niego wpływać, jak stosowanie leków i używek, choroby czy środowisko snu. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dziennika snu. Innym sposobem jest badanie polisomnograficzne diagnozujące różnego rodzaju zaburzenia senne.

Jakość snu wspiera odpowiednia dieta, ćwiczenia fizyczne, czy różne formy relaksu. Można stosować preparaty ziołowe lub melatoninę. Jednak w celu prawidłowej diagnozy i leczenia problemów ze snem warto skonsultować się ze specjalistą. W naszych placówkach EMC możesz skorzystać z nowoczesnej aparatury i pomocy fachowców z wieloletnim doświadczeniem. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj