Agresja u dzieci zawsze jest sporym problemem i trzeba przyznać, że w obecnych czasach boryka się z nim coraz więcej rodzin. Zachowania agresywne można zauważyć już w wieku przedszkolnym dziecka. Im szybciej rozpoznane będą pierwsze ich niepokojące symptomy, tym szybciej terapia przyniesie efekty. Jak zadbać o psychiczne zdrowie najmłodszych i zniwelować agresję w stosunku do rówieśników czy osób dorosłych?
Dlaczego dziecko jest agresywne?
Przyczyny agresji u dzieci są różne. Najczęściej zachowania złe w stosunku do innych to wyraz buntu, niezrozumienia świata i zasad, jakie w nim panują. Pamiętaj, że agresja dziecka to nie tylko wynik złego wychowania czy wzrastania w rodzinie przemocowej – bardzo często zdarza się, że maluch wyraża swoje emocje złością i agresją w wyniku zupełnie innych czynników.
Musisz wiedzieć, że coraz więcej dzieci ma kompleksy, a brak tolerancji i wyśmiewanie ze strony rówieśników nie pomaga. Destrukcyjnym czynnikiem, który wpływa na agresję u dzieci, mogą być też nieodpowiednie dla nich filmy czy gry komputerowe. Najmłodsi nie są w stanie jeszcze odróżnić świata realnego od tego fikcyjnego, za to bardzo często chcą zachowywać się dokładnie tak jak ulubiony bohater z bajki.
Dzieci naśladują dorosłych i to od nas biorą przykład. Jeśli są świadkami przemocy, bijatyk, braku poszanowania drugiej osoby, z całą pewnością będą powielać te schematy.
Pamiętaj, że dziecko chce agresją zwrócić na siebie uwagę, w ten sposób prosi o zauważenie. Zdarza się, że agresja jest wynikiem kompleksów, które właśnie tak dziecko tłumi. Agresja jest nie tylko wyrazem temperamentu i charakteru dziecka.
Bez względu na przyczyny agresji u dziecka, nigdy nie można bagatelizować jej objawów, ponieważ źle wpływają nie tylko na malucha i jego funkcjonowanie w społeczeństwie, ale również na całe jego otoczenie.
Jak zwalczyć agresję u dziecka?
Podstawą jest znalezienie przyczyny agresywnych zachowań. Niemal każde zachowanie u dziecka ma swoje podłoże. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko zachowuje się agresywnie w stosunku do rodzeństwa, rówieśników czy innych członków rodziny, reaguj natychmiast. Wpisz w wyszukiwarkę hasło takie jak np. “psychoterapeuta dzieci w Gdańsku”. Jeśli agresja jest efektem negatywnych emocji i nie zdarza się nagminnie, najlepiej porozmawiać z dzieckiem, wysłuchać jego problemów i wytłumaczyć zaistniałą sytuację oraz alternatywne sposoby reagowania. Jeśli jednak problem pojawia się często, a agresja jest jedynym sposobem na radzenie sobie dziecka w kłopotliwych sytuacjach, na pewno przyda się wsparcie psychologa.