Kosmetyki taki jak kremy, maseczki czy serum działają na zewnętrzną warstwę skóry, czyli na jej naskórek. Są w stanie dać bardzo dobre efekty, ale dlatego, że zawarte w nich składniki nie dochodzą do wnętrza skóry, nie są one również tak skuteczne i długotrwałe.
Aby cera mogła na dłużej zachować młodość i odzyskać swój nieskazitelny wygląd, dobrym wyborem jest mezoterapia igłowa. Na czym dokładnie polega ten zabieg medycyny estetycznej i jakie daje rezultaty?
Mezoterapia igłowa – co to jest?
Zabieg taki jak mezoterapia igłowa jest jednym z najczęściej prowadzonych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Został on opracowany przed laty jako skuteczne wsparcie w leczeniu chorób skóry oraz poprawy jej kondycji.
Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu w głąb skóry substancji aktywnych, które dzięki temu są w stanie działać o wiele lepiej niż zwykłe kosmetyki. Substancje aktywne są wtedy dostarczone bezpośrednio do miejsca, gdzie są potrzebne, czyli tam, gdzie kosmetyki nie mogą dotrzeć.
Podczas zabiegu stosuje się specjalne preparaty będące koktajlami substancji aktywnych. Ich rodzaj dobiera się w zależności od stanu cery oraz od potrzeb pacjenta czy pacjentki.
Koktajle zawierają takie składniki jak:
- kwas hialuronowy
- kofeina
- wyciągi z roślin
- witaminy i minerały
- biotyna
- i wiele innych
Warto wskazać, że mezoterapia igłowa działa nie tylko dlatego, że substancje aktywne wprowadzane są bezpośrednio w głąb skóry. Stymuluje również produkcję kolagenu i elastyny dzięki nakłuciom, która wspierają naturalne procesy regeneracyjne skóry.
W gabinetach prowadzi się także zabiegi mezoterapii bezigłowej, która wykorzystuje impulsy elektryczne, ale jest ona mniej efektywna od mezoterapii z wykorzystaniem igieł.
Kiedy warto wykonać mezoterapię igłową?
Zabieg mezoterapii igłowej ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej stosowany jest jako element terapii anti-aging, czyli przeciwstarzeniowej, aby zapobiegać zmarszczkom i utracie jędrności skóry, ale również stosowany jest w celu zmniejszenia zmarszczek i ogólnej poprawy kondycji cery każdego typu – normalnej, mieszanej, suchej, tłustej, wrażliwej.
Nie ma ograniczeń wiekowych – mezoterapia igłowa może być stosowana w każdym wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęściej zalecana jest od około 30. roku życia, gdy skóra zaczyna się starzeć.
Mezoterapia igłowa najczęściej prowadzona jest na skórze twarzy, ale warto wskazać, że można wykonać ją również na skórze całego ciała, w tym na pośladkach, udach, brzuchu, dłoniach, a także na skórze głowy.
Wskazania do wykonania mezoterapii igłowej:
- zapobieganie zmarszczkom
- zmarszczki na twarzy
- obniżenie poziomu jędrności i elastyczności skóry
- przebarwienia na skórze
- blizny, w tym blizny potrądzikowe
- nadmierna suchość skóry
- nadmierne przetłuszczanie się skóry
- wypadanie włosów
- nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej
- cellulit
- rozstępy
Jak wykonuje się zabieg mezoterapii igłowej?
Przed przystąpieniem do zabiegu mezoterapii igłowej konieczne jest wzięcie udziału w krótkiej konsultacji mającej na celu określenie stanu skóry oraz dobranie właściwej metody terapii. Nie są wymagane żadne szczególne przygotowania do zabiegu. Osoby stosujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny przestać stosować je na tydzień przed zabiegiem.
Następnie specjalista przygotowuje skórę – usuwa makijaż i przygotowuje ją do zabiegu. Sama mezoterapia nie jest bolesna, ale można wykorzystać wtedy krem znieczulający, który zmniejsza dyskomfort. Wstrzyknięcia wykonuje się z użyciem strzykawek z bardzo cienkimi igłami albo specjalnych pistoletów w odstępach od 5 do 15 milimetrów. Czas trwania zabiegu to najczęściej od 20 do 30 minut w zależności od obszaru.
Bezpośrednio po zabiegu widoczne jest lekkie krwawienie z miejsc nakłucia, a także zaczerwienienie skóry. Zaczerwienienie i obrzęk mogą być widoczne przez kilka kolejnych dni. W tym czasie należy także chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym i nie korzystać z sauny.
Artykuł powstał we współpracy z Instytutem kosmetologii estetycznej i modelowania sylwetki Beauty Tower z Krakowa.