Zioła na nadciśnienie – co może pomóc?

0
17540

Nadciśnienie tętnicze, czyli po prostu wzrost ciśnienia krwi bez wyraźniej, zauważalnej przyczyny, staje się powoli chorobą cywilizacyjną. Ciśnienie może być podwyższone stale lub jedynie okresowo. Niezwykle trudno uchwycić początek choroby, dlatego ważne jest, by regularnie kontrolować ciśnienie. W zaawansowanej formie niezbędne jest leczenie farmakologiczne, jednak w walce z nadciśnieniem w początkowych stadiach bardzo pomocne okazują się być zioła.

Nadciśnienie – kiedy należy się martwić?

Według Światowej Organizacji Zdrowia o nadciśnieniu tętniczym można mówić, gdy pomiary ciśnienia przekraczają wyznaczoną górną granicę normy, czyli 139/89 mmHg w stanie spoczynku. U większości chorych nie można wskazać wyraźnej przyczyny podwyższonego ciśnienia, jednak istnieją czynniki sprzyjające rozwojowi tej choroby. Przede wszystkim jest to brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, otyłość, chroniczny stres czy też używki, jak papierosy i alkohol.

Na choroby serca – głóg dwuszyjkowy

Głóg jest jedną z najczęściej stosowanych roślin w leczeniu chorób układu krążenia – stosuje się zarówno owoce, jak i kwiatostany. To cenne źródło witaminy C i B1, ale przede wszystkim bogactwo flawonoidów, fitosteroli, garbników. To właśnie dzięki nim głóg tak dobrze wpływa na pracę serca – działa rozkurczowo na naczynia wieńcowe, dzięki czemu praca serca ulega poprawie, a dolegliwości towarzyszące chorobom układu krążenia, jak ból czy duszności, stają się mniej uciążliwe. Głóg dzięki zawartości związków zwanych procyjanidami bardzo skutecznie obniża ciśnienie krwi, dlatego jest najczęściej stosowanym naturalnym środkiem wspomagającym walkę z tym schorzeniem.

Pomocna jemioła pospolita

Jemioła od wieków uważana jest za roślinę leczniczą. Zawiera przede wszystkim flawonoidy, kwas oleanolowy i betulinowy, alkohole cukrowe, fitosterole, polisacharydy, a także wapń, cynk czy potas. Wyciągi z jemioły pospolitej to skuteczny środek pobudzający krążenie i regulujący ciśnienie krwi, normalizują również rytm pracy serca – dzięki temu łagodzą takie dolegliwości jak zawroty głowy czy szumy uszne.

Zioła wspomagające leczenie objawów

Mimo że najpopularniejszymi ziołami w leczeniu nadciśnienia i dolegliwości mu towarzyszących jest głóg i jemioła, w składach preparatów leczniczych można znaleźć inne rośliny. Pomocne okazują się być również melisa, kłącze perzu czy mniszka lekarskiego.

Nadciśnienie tętnicze nieprzypadkowo nazywane jest cichym zabójcą – bardzo trudno zauważyć początek problemu, a objawy nie są zbyt charakterystyczne. W zaawansowanych stadiach pozostaje leczenie farmakologiczne, jednak z pomocą może przyjść też natura. Preparaty na bazie ekstraktów z ziół mogą być równie skutecznie w leczeniu i łagodzeniu nieprzyjemnych skutków choroby.

Artykuł powstał przy współpracy z lekinatury.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj