Naturalne metody leczenia alergii na roztocza

0
5953

Alergia jest to reakcja naszego organizmu na czynniki szkodliwe, czyli tzw. alergeny. Alergen może pochodzić zarówno z przyjmowanego przez nas pożywienia, z wdychanego powietrza, z detergentów, które stosujemy na skórę, bądź stanowi składnik leku, który przyjmujemy.

Najczęstsze objawy alergii

Pierwsze oznaki, że nasz organizm zwalcza alergen, to między innymi łzawienie oczu, wysypka na skórze i błonach śluzowych, problemy z trawieniem polegające na: biegunkach, wymiotach, niestrawności, zaparciach, bólach brzucha, a także kaszel i kichanie, katar, opuchlizna skóry i błon śluzowych, oczu, świąd, reakcje zapalne w postaci guzków, grudek, cyst i czyraków.

Czym są roztocza

Roztocza to jeden z gatunków pajęczaków. Większość osób dużo uważających, że ma alergię na roztocza, tak naprawdę ma uczulenia na odchody roztoczy. Roztocza znajdują się praktycznie w każdym domu i bardzo trudno usunąć je z pomieszczeń, w których przebywamy.

Jak w naturalny sposób zwalczać roztocza w naszym otoczeniu

W pierwszej kolejności, należy zauważyć, że roztocza najszybciej rozwijają się w pomieszczeniach wilgotnych, w których wilgoć powietrza przekracza 50%. Dlatego, w pierwszej kolejności warto zmniejszyć wilgotność naszych pomieszczeniach, co spowoduje, że roztocza powoli będą obumierać. Ponadto, duża wilgoć w powietrzu wypływa na występowanie pleśni, a z kolei pleśń jest pożywką dla roztoczy. Te małe pajęczaki żywią się także rozłożonym naskórkiem ludzkim, który bezwiednie gubimy każdego dnia.

Większość roztoczy znajduje się w poduszkach, kołdrach, zasłonach, dywanach, odbiciach kanap i foteli, a także w pluszowych zabawkach. Dlatego ważne też jest, aby uczulone na roztocza dziecko nie miało wokół siebie zbyt wielu pluszaków.

Podstawową wskazówką w zwalczaniu roztoczy jest pranie ww. rzeczy w 100°C. Oczywiście nie wszystkie je możemy wyprać w takiej temperaturze, jednak gdy do prania dodamy detergent, to wystarczy wyprać ubrania bądź obicia w temperaturze co najmniej 55°C. Pranie w takiej temperaturze wraz z detergentem zarówno pozbywa przedmioty alergenu, czyli odchodów roztoczy, a także zabija same roztocza.

Jeżeli będziemy wykonywać pranie w temperaturze poniżej 55°C, to co prawda usuniemy odchody roztoczy, jednak same roztocza przeżyją. Ponadto, roztocza zwalczane są poprzez ich zamrożenie – jeśli dany przedmiot (np. dziecięcą zabawkę) włożymy do zamrażarki na co najmniej 6 godzin, możemy mieć pewność, że zostały zabite wszelkie roztocza. Ponadto, roztocza znajdujące się np. w pościeli możemy zwalczać poprzez wystawienie na minimum 3 godziny pościeli na światło słoneczne.

Alergia na roztocza – praktyczne wskazówki

W informacjach na temat roztoczy powielane jest przekonanie, że aby ich się pozbyć należy często odkurzać – niestety, odkurzanie wykazuje dużo mniejszą skuteczność, niż pranie, wymrażanie czy wystawienie na promienie słoneczne. Walkę z tym typem alergii należy zacząć od osuszenia powietrza – pomimo, że obecnie panuje raczej trend na nawilżanie powietrza, niż odwrotnie, w przypadku alergii na odchody roztoczy, osoby uczulone wręcz nie powinny w zawilgoconych pomieszczeniach przebywać.

Kolejną wskazówką dla osób cierpiących na tego rodzaju alergię może być zastosowanie specjalnych materiałów w swoim otoczeniu. Odchody roztoczy mają rozmiar od 0,5 do 4 mikronów, dlatego też warto poszukać w sklepach bądź w Internecie pościeli, zabawek, masek, czy odzieży wykonanych z materiałów nieprzepuszczających cząsteczek o takim rozmiarze.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.wapteka.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj