Odpowiednia dieta będzie miała ogromny wpływ na zdrowie jelit, które odpowiedzialne są za wchłanianie składników odżywczych. Jelito grubo ma za zadanie wydalenie resztek pokarmowych z organizmu. Zaburzona praca w jelicie cienkim i grubym może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
Regeneracja jelit – o czym można pomyśleć?
Ważne dla jelit są bakterie kwasu mlekowego, których zadaniem jest „nadzorowanie” procesu rozkładu treści pokarmowej. Należy zadbać o ich dostarczenie, dzięki czemu możliwe będzie oczyszczanie jelit. Można także pomyśleć o suplementach diety, które będą miały pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Jednym z nich berberyna, która ma w sobie silny przeciwutleniacz i wspiera zdrowie metaboliczne. Wpływa ona na zdrowy metabolizm, ale także reguluje poziom glukozy we krwi. To ona pomaga zredukować stany zapalne w organizmie. Drugą propozycją jest maślan sodu, który może być także pomocny w przypadku SIBO i IMO. Dzięki niemu nabłonek jelit będzie miał szansę na regenerację. W ten sposób poprawia się również bariera jelitowa, dzięki czemu nie trzeba będzie przejmować się tak wieloma stanami chorobowymi.
Jak wspierać jelita?
Jak wiadomo, w jelicie grubym i cienkim dzieją się ważne rzeczy, których spowolnienie będzie miało wpływ na pogorszenie samopoczucia. Należy więc zadbać o zdrowe jelita, w czym jest w stanie pomóc także odpowiednia dieta.
Ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości błonnika. Dorosły człowiek powinien spożywać ok. 25 g błonnika każdego dnia. Równie ważne są niskotłuszczowe produkty mleczne. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, to nabiał należy spożywać każdego dnia.
Dla zdrowia jelit
Woda także przyspiesza perystaltykę jelit. Jeżeli ktoś nie będzie w stanie zapewnić nawodnienia, może mieć problem z zaparciami i innymi dolegliwościami ze strony jelita grubego i pozostałej części układu pokarmowego. Ważne jest wykształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych i składniki odżywcze, które będą dostarczane z pożywieniem. Należy ograniczyć do zera spożywanie wszelkiego rodzaju używek (przede wszystkim alkohol, narkotyki), ponieważ przez nie mikroflora jelitowa zostaje zaburzona. Wsparciem będą pełnoziarniste produkty zbożowe z dużą ilością warzyw.
Chcąc uniknąć zespołu jelita drażliwego i innych chorób autoimmunologicznych, należy zadbać o swoje jelita. Pomagają w tym suplementy diety opierające się na naturalnych składnikach, błonnik pokarmowy oraz inne elementy, które zostały wymienione powyżej. Dbając o to, będzie można utrzymać jelita w dobrym stanie.