Bieganie w każdą pogodę – jak robić to bezpiecznie?

0
326

Jogging należy do najłatwiej dostępnych, najtańszych i najbardziej elastycznych sportów. Możesz biegać na bieżni albo w plenerze. Możesz dopasować tempo oraz dystans do indywidualnych możliwości. Możesz stawiać sobie cele i uczestniczyć w zawodach albo po prostu biegać dla przyjemności. Nie potrzebujesz przy tym drogich akcesoriów – wystarczą dobre buty, porządne ubranie do biegania i kilka przydatnych drobiazgów, aby Twoja aktywność fizyczna była bezpieczna, zdrowa i satysfakcjonująca. Fani biegania w outdoorze są gotowi uprawiać tę dyscyplinę dosłownie przy każdej pogodzie. Czy to bezpieczne i rozsądne? Sprawdź, jak przygotować się na jogging w różnych warunkach atmosferycznych.

Bieganie w deszczu – uwaga na poślizg!

Dla wielu osób już samo wyjście na zewnątrz w trakcie opadów powoduje dyskomfort. Zapaleni biegacze widzą tę sytuację nieco inaczej – deszcz naturalnie schłodzi rozgrzane od wysiłku ciało, a jeśli jest zimno, można się przed nim zabezpieczyć, wybierając odpowiednią odzież. Ponadto bieganie w trudnych warunkach motywuje system immunologiczny, dzięki czemu stajemy się bardziej odporni.

Warto powiedzieć na wstępie, że ubieranie się do biegania w deszczu nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z outdoorem. Przede wszystkim wskazane są włókna syntetyczne, zaprojektowane z myślą o sportowcach. Nie chłoną one wody, a wywietrzniki umożliwiają skuteczną wentylację.

W mżawce wystarczy dobry softshell. Jeśli jednak pada bardziej intensywnie, warto sięgnąć po odzież typowo wodoodporną (co może oznaczać słabszą oddychalność i efekt szklarni) albo… zmoknąć. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy i to od Ciebie zależy, na które się zdecydujesz.

Szczególnie starannie dobierz obuwie do biegania w deszczu. Również ono nie powinno chłonąć wody – przemoczone stopy są podatne na otarcia i mogą stać się przyczyną paskudnego przeziębienia. Jeszcze ważniejsza jest podeszwa – powinna gwarantować doskonałą przyczepność, ponieważ w trakcie biegania po wilgotnej nawierzchni bardzo łatwo o poślizgnięcie się i poważniejsze uszkodzenie ciała.

Nie zapominaj o detalach. Dopilnuj, aby mieć na sobie elementy odblaskowe albo pas czy szelki z oświetleniem LED. To istotne, zwłaszcza jeśli przynajmniej część Twojej trasy przebiega wzdłuż drogi, którą poruszają się samochody. Denerwujące jest także zalewanie deszczem oczu. Okulary się nie sprawdzą – trzeba je co chwilę przecierać. O wiele lepsza będzie czapka z daszkiem.

Więcej cennych porad dot. joggingu w deszczu znajdziesz tutaj: https://attiq.net/blog/post/bieganie-w-deszczu.html.

Bieganie w trakcie mrozów – chroń się przed wyziębieniem!

Gdy temperatury spadają poniżej zera, jedni ciaśniej owijają się szalikiem, a drudzy wkładają  sportowe buty i idą pobiegać w parku. Zimowe bieganie jest doskonałym sposobem na zahartowanie organizmu i warto pokonać początkowy dyskomfort, aby potem cieszyć się świetnym zdrowiem i doskonałą wydolnością. Trzeba jednak bardzo starannie podejść do przygotowań.

Przede wszystkim ciepło wytwarzane przez ruch nie wystarczy – trzeba dodatkowo się dogrzać, aby utrzymać elastyczność mięśni i komfort. Niezbędna okaże się odzież termoaktywna. Nie obawiaj się – nie spowoduje ona przegrzania. Wbrew powszechnym opiniom „pierwsza warstwa” ma nie tyle ocieplać, ile zapewniać stałą temperaturę, a dodatkowo ułatwiać odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Na attiq.net/52-kurtki-i-bezrekawniki znajdziesz ponadto szeroki wybór kurtek i bezrękawników, przydatnych podczas outdoorowego uprawniania sportu w niskich temperaturach. Zostały one zaprojektowane z myślą o sportowcach: nie krępują ruchów, są aerodynamiczne, nie powodują pocenia się, nie akumulują zapachów ani potu.

Zimą koniecznie zadbaj także o te części ciała, które z uwagi na peryferyjne położenie, są najbardziej narażone na wyziębienie. Załóż ciepłe skarpetki i rękawiczki, a także czapkę i komin albo kominiarkę.

Bieganie w upały – pamiętaj o uzupełnianiu płynów!

Wydawać by się mogło, że nie ma nic przyjemniejszego, niż bieganie w słońcu. W rzeczywistości aktywność fizyczna podczas upałów powinna być starannie zaplanowana. Grozi nam udar cieplny i odwodnienie.

Poza lekkim, oddychającym, sportowym ubraniem, konieczne jest zatem zabezpieczenie głowy czapką z daszkiem chroniącą przed promieniowaniem UV. Przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Cały czas miej przy sobie bidon z izotonikiem, aby uzupełniać wodę, elektrolity i glukozę. Przyda się do tego ergonomiczny pas do biegania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj