Jak nauczyć się pływać kraulem?

0
970

Chcesz pływać szybko, ergonomicznie i z wielką przyjemnością? Swoją przygodę w wodzie zacznij więc od nauki kraula. Ten bardzo popularny styl jest idealny dla osób w każdym wieku, pływających zarówno w basenie jak i na wodach otwartych. Nie wiesz jak pływać kraulem? Oczywiście najlepiej wybrać się na kilka lekcji do profesjonalnego instruktora. Jednak już wcześniej możesz sam próbować testować kilka podstawowych kwestii które ułatwią Ci naukę.

Jak poprawnie pływać kraulem?

Są cztery kluczowe rzeczy które wpływają na to, jak prawidłowo pływać kraulem. Są to praca rąk, praca nóg, odpowiednie ułożenie ciała na wodzie oraz oddech. Każdej z tych rzeczy w poniższym tekście poświęcimy nieco czasu. Tych podstaw nauczy Cię dobra szkoła pływania.

Od czego zacząć naukę pływania kraulem? Od spokojnego ułożenia się na wodzie brzuchem do dołu. Prostujemy ręce i nogi, wyciągamy się i utrzymujemy tę pozycję przez chwilę. Następnie każdy kurs pływania Kosakowo przejdzie do naprzemiennych ruchów rąk. Krążymy barkami pierwszą ręką zbierając wodę pod powierzchnię tafli. W tym czasie druga ręka wykonuje okrężny ruch nad wodą po czym następuje płynna, dynamiczna zmiana dłoni. POd wodą najpierw lądują palce dłoni, dopiero później łokieć. Pamiętajmy że dłońmi mamy zbierać wodę, a więc pod taflą muszą się one uginać w stawach łokciowych.

W równej mierze co ręce za to, jak dobrze pływać kraulem, odpowiadają nogi. Wykonujemy nimi ruch nożycowy, naprzemienny, odpowiednio synchronizując go z ruchami dłoni. Praca wszystkich kończyn musi być płynnie zgrana, tylko wtedy pływanie będzie odpowiednio efektywne. Cały czas jednak pilnujmy by w  trakcie ruchów główna oś ciała znajdowała się w jednej pozycji, nie wyginała się na boki. Uzyskamy to odpowiednio napinając cały swój korpus.

A jak oddychać podczas pływania kraulem? Przede wszystkim: spokojnie i bez stresu. Podstawowa szkoła mówi o tym, że oddech bierzemy przy co trzecim ruchu ręką. Ale nie musi tak być. Wielu pływaków oddycha na tak zwane dwa, czyli oddech bierze co drugi ruch ręką. I to też jest w porządku. Co jednak istotne, głowy nie podnosimy do góry a jedynie obracamy ją w stronę pachy tak, by jeden policzek znajdował się nadal w wodzie a nad nią wystawały tylko usta. Taka technika jest najmniej męcząca i pozwala na szybkie zaczerpnięcie odpowiednio głębokiego oddechu.

Na koniec jako zachętę do nauki chcemy Wam powiedzieć o tym, ile kalorii spala pływanie kraulem. Oczywiście to zależy od tego jak intensywnie pływamy, jak mocny jest nasz trening w wodzie. Średnio przyjmuje się że jedna godzina pływania kraulem pozwala nam pozbyć się od 500 do aż 800 kalorii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj