Błonnik pokarmowy stanowi ogromne wsparcie dla organizmu. Ten składnik poprawia nasze samopoczucie, ułatwia proces zrzucania nadmiernej tkanki tłuszczowej, a także wykazuje działanie profilaktyczne. Czy wiesz, dlaczego warto suplementować błonnik? Poznaj największe zalety tego węglowodanu.
Błonnik pokarmowy i jego rodzaje
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał o błonniku, jednak większość osób nie zdaje sobie sprawy, jaki związek kryje się pod tą popularną nazwą. Warto zapamiętać, że błonnik jest pozostałością z komórek roślinnych, która wykazuje odporność na działanie enzymów trawiennych. Występuje on naturalnie w przyrodzie i technicznie zalicza się go do węglowodanów. Błonnik rozpuszczalny w formie gumy lub pektyny pęcznieje w żołądku i szybko wywołuje uczucie sytości oraz przyczynia się do budowania zdrowej mikroflory. Nierozpuszczalna odmiana tego składnika odpowiada za wchłanianie wody oraz przyspieszanie perystaltyki jelit.
Dlaczego warto suplementować błonnik pokarmowy?
Istnieje wiele powodów, dla których warto sięgać po żywność oraz suplementy diety z wysoką zawartością błonnika. Ten składnik wpływa na:
- obniżanie poziomu glukozy we krwi,
- łagodzenie objawów związanych z zaburzeniami hormonalnymi,
- redukcję złego cholesterolu,
- wzbogacenie flory bakteryjnej jelit,
- usuwanie toksyn z organizmu,
- wyciszanie stanów zapalnych.
Błonnik może okazać się pomocny w walce z depresją, którą naukowcy starają się powiązać między innymi ze stanem mikroflory bakteryjnej. Okazuje się, że dieta bogata w ten składnik odżywczy zmniejsza ryzyko rozwoju jednej z najczęściej występujących chorób psychicznych. Warto sięgać po nisko przetworzone produkty spożywcze oraz wzbogacić swój jadłospis o preparaty z błonnikiem, które można kupić na przykład na stronie MyBionic.
Źródła błonnika w diecie
Dobowe zapotrzebowanie na błonnik wynosi około 25-40 g. Chociaż zdrowa i zbilansowana dieta powinna w zupełności wystarczyć, by nasz organizm otrzymał odpowiednią dawkę tego węglowodanu, to wielu z nas zmaga się z niedoborem wspomnianego składnika. Wszystko za sprawą stresującego i szybkiego trybu życia, który często popycha nas do zjadania fast-foodów lub gotowych dań czekających na sklepowych półkach. Niestety, żywność wysoko przetworzona nie jest dobrym źródłem błonnika – znajdziemy go za to w:
- warzywach,
- owocach,
- kaszy,
- zbożach.
Idealnym przykładem jadłospisu bogatego w błonnik jest dieta śródziemnomorska, która bazuje na potrawach o niskim stopniu przetworzenia i sprzyja rozwojowi pozytywnej flory bakteryjnej.
Zadbaj o swój organizm już dziś!
Błonnik pokarmowy jest niezwykle cennym węglowodanem, dlatego warto pamiętać, aby stale dostarczać go do organizmu. Dzięki temu składnikowi nasze samopoczucie znacznie się polepszy. Zauważymy także poprawę ogólnego komfortu życia, która jest wynikiem prawidłowego trawienia i łagodzenia zaburzeń hormonalnych oraz stanów zapalnych. Jeśli w Twojej diecie przeważają produkty wysoko przetworzone, sięgnij po bezpieczne suplementy, które szybko uzupełnią poziom dobroczynnego błonnika.