Wpływ ćwiczeń mięśni Kegla na zdrowie dna miednicy u kobiet

0
421

Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają ustrzec się wysiłkowego nietrzymania moczu i innych dysfunkcji narządów miednicy mniejszej. Aktywacja tych tkanek jest szczególnie istotna w czasie ciąży i po porodzie. Co można zyskać dzięki ćwiczeniom mięśni dna miednicy? Lista korzyści jest długa i obejmuje nie tylko poprawę zdrowia intymnego, ale również korzystną zmianę w zakresie intensywności doznań seksualnych.

Jaką rolę pełnią mięśnie Kegla u kobiet?

Mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy, występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak to kobiety – zwłaszcza mające za sobą ciążę, poród czy menopauzę – są bardziej narażone na dolegliwości związane z osłabieniem tych struktur anatomicznych. Wskutek osłabienia mięśni Kegla pojawia się zazwyczaj nietrzymanie moczu, dotyczące nawet co trzeciej przedstawicielki płci żeńskiej.

Bardzo istotne jest, żeby mięśnie dna miednicy potrafiły się zarówno rozluźnić jak i odpowiednio napiąć. W przypadku osób intensywnie trenujących lub z problemami z układem pokarmowym może pojawić się nadmierne napięcie, które objawia się parciami na pęcherz, bolesnymi miesiączkami i współżyciem.

Podstawową rolą mięśni Kegla jest utrzymywanie organów miednicy mniejszej (czyli macicy, pęcherza moczowego oraz odbytu i odbytnicy) w odpowiednich pozycjach i kontrola nad niektórymi ich funkcjami (np. mikcją, defekacją). Mięśnie te mają również wpływ na zachowanie właściwej postawy ciała.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Uroginekologia i fizjoterapia uroginekologiczna

Problemami w obszarze układu mięśniowo-powięziowego dna miednicy, takimi jak wspomniane wcześniej nietrzymanie moczu, ale także obniżenie i wypadanie narządów rodnych, bolesne współżycie czy ból kości ogonowej, zajmują się specjaliści dwóch dziedzin: uroginekologii oraz fizjoterapii uroginekologicznej. W uroginekologii możliwe jest zastosowanie inwazyjnych zabiegowych (w tym operacyjnych) metod leczenia, zaś w fizjoterapia uroginekologiczna opiera się na ćwiczeniach i zabiegach małoinwazyjnych, a szczególną rolę pełni w niej trening mięśni dna miednicy.

Ćwiczenie mięśni Kegla polega po pierwsze na ich zidentyfikowaniu, po drugie na świadomym napinaniu i rozluźnianiu, które prowadzi do zwiększenia siły i elastyczności tych struktur. Dzięki takim ćwiczeniom można m.in.:

  • przygotować się do porodu siłami natury, zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza i skrócić czas rekonwalescencji po porodzie,
  • bezpiecznie wrócić do aktywności po ciąży i porodzie,
  • zapobiec powstawaniu hemoroidów, zaparć, a także nietrzymania moczu, stolca i gazów oraz zmniejszyć lub nawet wyeliminować te problemy, kiedy już się pojawią,
  • zwiększyć poziom satysfakcji z życia seksualnego i prawdopodobieństwo osiągnięcia orgazmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj