Objawy takie jak ostry ból, obrzęk i nadmierne ocieplenie skóry w obrębie stawu skokowego mogą wskazywać na stan zapalny. Przyczyn rozwinięcia się zapalenia kostki może być wiele, w tym m.in. przeciążenie, uraz lub infekcja. Stan zapalny stawu skokowego utrudnia normalne funkcjonowanie tym bardziej, gdy przybiera charakter przewlekły, dlatego nie powinno się go lekceważyć. W przypadku jego zaobserwowania należy zgłosić się do lekarza, wykonać niezbędne badania, a po postawieniu diagnozy rozpocząć odpowiednie leczenie. Dowiedz się, jak skutecznie złagodzić objawy zapalenia stawu skokowego i co mogło być przyczyną jego rozwinięcia.
Zapalenie stawu skokowego – na czym polega?
W dużym skrócie można powiedzieć, że zapalenie stawu skokowego jest chorobą charakteryzującą się stanem zapalnym kostki, jednak w zależności od źródła dolegliwości może on też zająć inne stawy. W praktyce zapaleniem nazywa się reakcję zapalną, która może dotyczyć różnych partii, w tym torebki stawowej, powierzchni stawowych, mięśni i więzadeł [1].
Stan zapalny kostki może mieć charakter ostry, podostry lub przewlekły. Zwykle da się go wyleczyć lub – w przypadku przewlekłych schorzeń stawów – przynajmniej wyciszyć. O tym, jak długo trwa leczenie, z jednej strony decyduje przyczyna dolegliwości, a z drugiej zaangażowanie pacjenta w leczenie i przestrzeganie zaleceń lekarza [2].
Jakie są przyczyny zapalenia stawu skokowego?
Staw skokowy z uwagi na swoją skomplikowaną budowę jest narażony na urazy, które to mogą stać się bezpośrednią przyczyną rozwoju stanu zapalnego. Zapalenie kostki nierzadko występuje również w obrazie klinicznym różnych chorób, zwłaszcza takich jak [2,3]:
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- reaktywne zapalenie stawów,
- infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów (np. bakteryjne, wirusowe lub grzybicze),
- młodzieńcze (idiopatyczne) zapalenie stawów,
- łuszczycowe zapalenie stawów.
W przypadku podejrzenia powyższych chorób należy skonsultować się z lekarzem. Po pomoc najpierw zwrócić się można do lekarza pierwszego kontaktu, jednak ten najprawdopodobniej skieruje nas do specjalisty ortopedy lub reumatologa. Do postawienia diagnozy konieczna też będzie pełna diagnostyka. Lekarz może zlecić badania obrazowe, np. RTG, rezonans magnetyczny lub badanie ultrasonograficzne (USG), ale też badania laboratoryjne, np. ocenę wskaźników stanu zapalnego w organizmie, czyli OB i CRP.
Zapalenie stawu skokowego – objawy
W przebiegu infekcyjnego zapalenia stawów w pierwszej kolejności zwykle obserwuje się wrażliwość na dotyk i poranną sztywność w stawie. Okolica danego stawu, w tym przypadku skokowego, jest nadmiernie ocieplona, zaczyna tworzyć się opuchlizna. Wraz z postępem choroby pojawia się ból stawu skokowego, który nasila się podczas chodzenia. Obserwuje się ponadto pogorszenie ruchomości stawu (ograniczenie zakresu ruchu w stawie), do tego dojść jeszcze mogą ewentualne objawy ogólne jak gorączka, osłabienie organizmu i złe samopoczucie [2,3].
Po urazie kostki objawy rozwijającego się stanu zapalnego pojawiają się nagle i szybko narastają. Wtedy w zależności od rodzaju kontuzji występuje głównie ból, ale też obrzęk, siniak, niekiedy zniekształcony obrys stawu, ograniczenie ruchomości i osłabienie siły mięśniowej [4,5,6].
Jak leczyć zapalenie stawu skokowego?
Podejście do leczenia zarówno ostrego, jak i przewlekłego stanu zapalnego stawu skokowego zależy od źródła dolegliwości. Jeśli doszło do zakażenia bakteryjnego, najczęściej stosuje się antybiotykoterapię, natomiast w zakażeniach grzybiczych leki przeciwgrzybicze. Przy infekcjach wirusowych przyjmuje się leki przeciwwirusowe. Ból kończyny można opanować, przyjmując niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)2,3 lub stosując je miejscowo zewnętrznie, np. Diky spray. Produkt zawiera diklofenak, czyli substancję należącą właśnie do grupy NLPZ [7].
Jeśli to konieczne, usuwa się płyn stawowy poprzez nakłucie stawu grubą igłą i płucze jamę stawową 0,9% NaCl. Zaleca się też na kilka dni unieruchomić staw poprzez noszenie ortezy. Leczenie zapalenia stawu skokowego obejmuje również fizjoterapię i fizykoterapię, a niekiedy dodatkowo rehabilitację manualną [2,3].
Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky
Bibliografia:
- Bochenek A., Ciechanowski S., Krzystałowicz F. i in., Anatomia człowieka, T.1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2015.1,2,34,5,67
- Korkosz M., Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.14 (dostęp: 2023.01.25.))
- Kwiatkowska B., Reaktywne zapalenie stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.12.3 (dostęp: 20201.25.))
- Sułko J., Skręcenie stawu skokowego, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165580,skrecenie-stawu-skokowego (dostęp: 2023.01.25.)).
- Sułko J., Zwichnięcie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165512,zwichniecie (dostęp: 2023.01.2)).
- Sułko J., Złamanie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165537,zlamanie (dostęp: 2023.01.25.)).
- Witryna internetowa: https://www.dikyspray.pl/ (dostęp: 2023.01.25.).