Jak wykorzystać otręby w diecie?

0
527
otręby

Zdrowe odżywianie polega na dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. W prawidłowo zbilansowanej diecie nie może zabraknąć produktów zbożowych, które są wartościowym źródłem węglowodanów złożonych. Do tej grupy należą m.in. otręby, które powstają jako skutek uboczny przemiału zbóż. Dlaczego warto je włączyć do swojej diety i jakie otręby są najzdrowsze? Odpowiadamy!

Dlaczego warto jeść otręby?

Otręby to zewnętrzne okrywy ziaren, które są odpadem, powstającym w wyniku obróbki zbóż. Pomimo że jest to produkt uboczny przemiału, to otręby stanowią wartościowy element zbóż. Zawierają mnóstwo minerałów, witamin i błonnika pokarmowego, który reguluję pracę układu trawiennego i zapewnia uczucie sytościOtręby obniżają również poziom złego cholesterolu, zmniejszają ryzyko miażdżycy i są polecane jako element profilaktyki raka żołądka i jelita grubego. Regularne spożywanie zdrowych otrębów korzystnie wpływa na przemianę materii, co pomaga utrzymać prawidłową wagę i zrzucić zbędne kilogramy.

otręby

Jakie otręby wybrać?

Na rynku znajdziesz różne rodzaje otrębów, w zależności od tego, z jakich zbóż pochodzą. Do najbardziej wartościowych zaliczają się otręby orkiszowe, owsiane i gryczane, a oprócz nich dostępne są również produkty pszenne i żytnie. Jakie otręby wybrać i czym się od siebie różnią ich poszczególne rodzaje?

  • Otręby owsiane – zawierają dużo białka i węglowodanów, przez co na długo dostarczają energii. Sprawdzą się więc jako otręby na śniadanie, a przy tym korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego.
  • Otręby orkiszowe – dostarczają sporej ilości błonnika i białka, a ponadto są bogate w wapń i żelazo. Zapobiegają więc anemii, wzmacniają kości i sprzyjają odchudzaniu.
  • Otręby gryczane – mają aż 39 g białka w 100 g produktu. Zawierają również duże ilości błonnika, cynku i magnezu. Dzięki temu korzystnie wpływają na urodę, poprawiają stan cery, włosów i paznokci.

Równie wartościowe są otręby żytnie ze względu na sporą dawkę potasu i magnezu – pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu naczyniowo-sercowego. Otręby pszenne mogą się natomiast pochwalić najwyższą zawartością białka i witamin z grupy B, które wspierają układ nerwowy i pomagają zredukować stres.

Jak wykorzystać otręby na śniadanie?

Wybierając zdrowe otręby, warto zwrócić uwagę, aby były jak najmniej przetworzone. Najlepsze będą produkty naturalne, czyli te bez dodatku cukru, sztucznych aromatów, barwników i polepszaczy smaku. Otręby na śniadanie możesz dodawać do koktajli, jogurtów, puddingów, ciasta naleśnikowego czy owsianki. Coraz bardziej zyskują na popularności placuszki owsiane na słodko i na słono. Zaleca się jednak, aby dziennie nie przekraczać dawki 2 łyżek stołowych, gdyż może to doprowadzić do zaparć i dolegliwości żołądkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj