Badanie rentgenowskie układu moczowego

0
793

Urografia to badanie radiologiczne oceniające pracę układu moczowego. Polega na wykonaniu serii zdjęć radiologicznych po dożylnym podaniu środków kontrastowych. Sprawdź, jakie są wskazania do przeprowadzenia urografii oraz czy wymaga ona specjalnego przygotowania.

Urografia – co to za badanie?

Urografia wykorzystywana jest w diagnostyce zaburzeń pracy nerek i dróg moczowych. Badanie to opiera się na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego i środka cieniującego. Po założeniu tzw. wkłucia badany proszony jest o zajęcie pozycji leżącej na płycie umieszczonej nad radiogramem. Zdjęcia RTG jamy brzusznej wykonuje się w różnych odstępach czasu. Pierwsze z nich przed podaniem kontrastu – to tzw. zdjęcia przeglądowe. Po podaniu środków cieniujących wykonuje się kolejne zdjęcia, zazwyczaj w odstępie 7, 12 i 25 minut oraz po oddaniu moczu. W związku z tym stosunkowo trudno jednoznacznie stwierdzić, ile czasu zajmie urografia. Dodatkowo po zakończeniu badania pacjent powinien zostać ok. 30 minut w placówce medycznej – to czas na usunięciu wenflonu i kontroli ewentualnych powikłań po kontraście.

Przygotowanie do badania rentgenowskiego układu moczowego

Badanie rentgenowskie układu moczowego wymaga odpowiedniego przygotowania. Na 2 dni przed planowaną urografią wskazane jest wprowadzenie lekkostrawnej diety. Jadłospis powinien zawierać przede wszystkim potrawy w postaci półpłynnej i płynnej. Dzień przed badaniem należy zadbać o oczyszczenie jelit. W tym celu wykonuje się lewatywę lub przyjmuje preparaty o działaniu przeczyszczającym. W dniu badania nie powinno się posilać ani pić, trzeba też opróżnić pęcherz. Przed wykonaniem zdjęć RTG pacjent musi zostawić w przebieralni wszelkie metalowe elementy. Z uwagi na wykorzystanie kontrastu konieczne jest oznaczenie odpowiednio wcześniej poziomu kreatyniny w moczu. Właściwe postępowanie po badaniu również będzie wymagane – przez 2 dni trzeba intensywnie się nawadniać, ponieważ środek cieniujący jest usuwany przez nerki razem z moczem.

Kiedy wykonuje się badanie rentgenowskie układu moczowego?

Główne wskazanie do badania rentgenowskiego układu moczowego stanowi podejrzenie następujących schorzeń:

  • urazy układu moczowego;
  • uchyłki ściany pęcherza moczowego;
  • choroby pęcherza moczowego;
  • kamica nerkowa;
  • zmiany patologiczne w nerkach takie jak guzy, torbiele;
  • nawracające infekcje układu moczowego.

Badanie to wykonuje się w przypadku możliwej obecności: złogów w drogach moczowych, zwężenia lub poszerzenia dróg moczowych, przeszkody w odpływie moczu. Urografia wskazana jest, gdy występują zaburzenia mikcji i inne niepokojące objawy ze strony układu moczowego. Pozwala również ocenić budowę nerek, moczowodów i pęcherza.

Jakie są możliwe powikłania po urografii?

Urografia to badanie bezbolesne, ale z uwagi na szkodliwość wykorzystywanego promieniowania rentgenowskiego powinna być wykonywana z rozwagą. Ewentualne działania niepożądane związane są z użyciem kontrastu. U osób nadwrażliwych na środek cieniujących rozwinąć się może reakcja alergiczna. W zależności od nasilenia towarzyszą jej różne objawy, w tym m.in. świąd skóry, wysypka, obrzęk, zaburzenia oddychania i krążenia. Ciężkim powikłaniem jest ostre uszkodzenie nerek. Tzw. nefropatia kontrastowa występuje bardzo rzadko, zwykle ma charakter łagodny i z czasem mija.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj