Kiedy najlepiej pić kawę?

0
710

Czy pora, w której pijesz kawę, ma jakieś większe znaczenie? Oczywiście, że tak – np. zbyt późne sięgnięcie po filiżankę tego naparu może nieść za sobą konsekwencje w postaci problemów ze snem. Dowiedz się, kiedy najlepiej pić kawę!

Pierwsza kawa – zjedz śniadanie

Przed pierwszą kawą nie możesz zapomnieć o zjedzeniu śniadania. To bardzo ważne! Napar spożywany na czczo, choć postawi Cię na nogi, efekt ten będzie krótkotrwały i szybko zauważysz spadek energii. Ponadto może Cię dopaść wilczy głód.

Z samego rana nie zapomnij również o umyciu zębów przed wypiciem pierwszej kawy. Ma to znaczenie nie tylko dla Twojego oddechu, ale również smaku samego naparu. Może się on nieco zmienić.

Po pierwszą kawę zaleca się sięgnąć w godzinach 10-12. Bezpośrednio po przebudzeniu, organizm człowieka wytwarza największe ilości kortyzolu. Zaczyna on spadać mniej więcej w godzinach 9-10. Wypicie kawy zaraz po przebudzeniu może prowadzić do odwrotnego efektu, czyli braku energii.

Kiedy druga, a kiedy trzecia kawa w ciągu dnia?

Aby czerpać największe korzyści z picia kawy, warto po nią sięgać między godziną 13:30 a 17:00. Im wcześniej sięgniesz po ten napar, tym lepiej. Kofeina działa przez około 2-3 godziny, zatem pamiętaj, by zachować ten odstęp pomiędzy każdym napojem, który zawiera kofeinę. Całodniowe spożycie kofeiny nie powinno przekraczać 600 mg.

Jeśli z kolei chodzi o ostatnią kawę w ciągu dnia – nie powinno spożywać się jej później niż 6 godzin przed snem.

Jeśli więc chodzisz spać o godzinie 22, ostatnią kawę wypij najpóźniej o 16. Z kolei jeśli chodzisz spać o północy, ostatnia kawa powinna zostać wypita o maksymalnie 18.

Kawa a sen – dlaczego przed pójściem spać należy jej unikać?

Wypicie kawy przed snem może nieść za sobą fatalne skutki, również dla doświadczonych kawoszy, którym może się wydawać, że kofeina nie ma na nich już tak dużego wpływu. Rzeczywiście każdy z nas buduje indywidualną tolerancję na tę substancję, jednak nigdy organizm nie będzie w stanie się całkowicie do niej przyzwyczaić.

Bezpośrednio po wypiciu kawy enzymy w organizmie człowieka przystępują do jej rozkładania i usuwania z krwiobiegu. Tak naprawdę czas, który pozwala się jej pozbyć – uzależniony jest od indywidualnych cech, jednak w przypadku większości osób jest całkiem podobny.

Zawarta w kawie kofeina wpływa na pracę niemalże całego ludzkiego organizmu. Przede wszystkim może nieść za sobą negatywne konsekwencje, jeśli chodzi o sen. Problemy z zasypianiem, płytki sen, wybudzanie się w nocy – to najczęstsze objawy zauważane u osób, które piją kawę niedługo przed zaśnięciem. Ponadto należy zaznaczyć, że w przypadku wszelkich chorób, w tym bezsenności, należy maksymalnie ograniczać kawę i najlepiej konsultować tę kwestię z lekarzem.

Picie kawy to dobry pomysł – napar ten może nieść za sobą wiele pozytywnych efektów, jednak zdecydowanie warto pilnować godzin, w których się go pije. Nie ważne, czy chodzi o ekspresy na kapsułki, kawę sypaną, czy może rozpuszczalną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj