Jak samemu przygotować rower do sezonu?

0
673

Za oknem czeka na nas coraz bardziej słoneczna pogoda. Co więcej, termometry również pokazują zgodnie coraz to wyższe temperatury. Wobec dla wielu z nas jest to swoisty sygnał do rozpoczęcia sezonu rowerowego. Wyciągając jednak jednoślad po zimie, którą z pewnością spędził on w garażu lub piwnicy, oczywistością jest, że trzeba go odpowiednio przygotować. Jak się okazuje, można odpowiednio przygotować rower do sezonu samodzielnie. Jak to zrobić?

Wiadro z wodą, czyli dokładne czyszczenie roweru

Serwis roweru z pewnością trzeba rozpocząć od dokładnego czyszczenia jednośladu. W tym celu trzeb zaopatrzyć się w:

  • dwa wiadra z ciepłą wodą
  • szampon do roweru
  • szmatkę

W pierwszej kolejności trzeba dokładnie usunąć błoto, które prawdopodobnie pozostało jeszcze z poprzedniego sezonu. Warto na samym początku polać rower wodą i odczekać aż błoto rozmięknie. Dopiero wtedy do jednego z wiader dodajemy szampon do roweru i możemy rozpocząć jego dokładne mycie. Za każdym razem szmatkę wypłukujemy w drugim wiadrze z czystą wodą. Kiedy rower lśni już czystością, trzeba również przetrzeć go suchą szmatką, a w szczególności okolice ramy, by nie pozostały na niej zacieki. Jeśli chcemy uzyskać lepszy efekt, można wyposażyć się również w specjalną pastę do polerowania roweru, która nada mu pięknie połyskujące wykończenie.

Przygotowanie kół w rowerze na sezon rowerowy

Wymiana i czyszczenie łańcucha rowerowego

Konserwacja roweru obejmuje również samodzielną wymianę łańcucha. Warto w pierwszej kolejności dokładnie obejrzeć w jakim stanie jest łańcuch po poprzednim sezonie, jednak w wielu wypadkach z pewnością nadaje się on do wymiany. Wobec tego trzeba wyposażyć się w narzędzia rowerowe oraz nowy łańcuch, a następnie zabrać się do pracy. Warto podkreślić, że zaleca się wymianę łańcucha już co 1,5- 3 tysięcy przejechanych kilometrów. Jeśli jednak łańcuch nie jest jeszcze na tyle wyciągnięty by go wymienić, wówczas trzeba go wyczyścić. Wykonuje się to przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej i specjalnych rozpuszczalników. Oczywiście do czyszczenia łańcuch i tak trzeba będzie zdjąć lub go po prostu rozpiąć, więc narzędzia rowerowe i tak okażą się niezwykle przydatne.

Serwisant przeprowadzający inspekcję roweru

Smarowanie roweru- ostatni etap konserwacji

Kiedy rower wyschnie już po zabiegach pielęgnacyjnych, należy zająć się jego odpowiednim nasmarowaniem. To ostatni etap przygotowania jednośladu do sezonu. Oczywiście nasmarowania wymagają linki, o ile nie są uszkodzone i nie trzeba ich wymienić, a także hamulce, o ile nie są zużyte w znacznym stopniu. Kolejno trzeba wykonać smarowanie piast jeśli nasz rower posiada tradycyjne łożyska kulkowe, a także amortyzator. W przypadku smarowania amortyzatora trzeba uprzednio zdjąć z niego gumowe ochraniacze i nanieść odrobinę smaru na każdą goleń w okolicy uszczelki. Ostatnim elementem, który wymaga nasmarowania jest oczywiście łańcuch. Trzeba w tym celu zaopatrzyć się w specjalny smar, najlepiej w formie spray’u z wygodnym aplikatorem. Dzięki temu będzie można wprowadzić preparat precyzyjnie w każde miejsce które tego wymaga. Po takich zabiegach konserwacyjnych, nasz rower będzie w pełni gotowy do kolejnego sezonu.

Naprawa części rowerowych przy użyciu specjalnych narzędzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj