Esperal – jedna z najpopularniejszych metod walki z nałogiem alkoholowym

0
932

Wszywka alkoholowa Esperal może być wszyta wyłącznie u pacjenta, u którego nie stwierdzono przeciwskazań do zabiegu. Zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem w trakcie której pacjent jest informowany o zagrożeniach.

Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn rozwoju alkoholizmu jest sposób wychowania i socjalizacji. Problem ten jest doskonale widoczny w rodzinach określanych mianem patologicznych, gdzie choroba alkoholowa jest na porządku dziennym, przeplatając się często z innymi dysfunkcjami. Jest to jeden z możliwych scenariuszy, jednak bodźców predysponujących do uzależnienia jest znacznie więcej. Duże znaczenie ma również stan zdrowia psychicznego danej osoby, które pod wpływem różnych nieprzyjemnych doświadczeń może ulec pogorszeniu. Standardowo w alkoholizm wpadają osoby ze słabą psychiką, które podatne są na wpływy innych osób, a do tego wykazują się trudnościami w radzeniu sobie z rzeczywistością i problemami. Wśród czynników determinujących rozwój uzależnienia jest także wpływ otoczenia oraz towarzystwa. Co ciekawe, naukowcy doszukują się również skłonności do nałogów w czynnikach i tendencjach genetycznych.

Wszywka alkoholowa Esperal – co to takiego?

Wszywkę alkoholową podaje się domięśniowo, zwykle aplikowana jest w mięśniu pośladkowym. Celem zaszycia jest zniechęcenie osoby chorej do sięgania po napoje alkoholowe. Wszywka alkoholowa jeszcze do niedawna nosiła nazwę Esperal, jednak jego produkcja zakończyła się w 2009 roku, a później na jego miejsce do obrotu wprowadzono lek o tym samym składzie i działaniu, jednak pod nazwą Disulfiram WZF. Tym samym, oba wymienione produkty posiadają taką samą substancję aktywną, czyli Disulfiram. Niemniej jednak sama nazwa Esperal w dalszym ciągu jest popularna i często użytkowana zarówno przez uzależnionych, jak i ich rodziny tudzież lekarzy wykonujących zabiegi zaszycia alkoholowego. Warto dodać, że wszywka swoim wyglądem przypomina aspirynę. Ma ona wygląd białej, okrągłej tabletki o niewielkich rozmiarach.

Esperal to groźny strażnik w imię trzeźwości

Etanol nie jest kompatybilny z Disulfiramem. W sytuacji, w której ludzki organizm trawi alkohol, w jego wątrobie zaczyna dochodzić do uwalniania się enzymów łagodzących zatrucie. Sposób działania Esperalu polega na blokowaniu tych enzymów, czego skutkiem jest pojawienie się objawów zatrucia. W praktyce człowiek ma gorączkę, a jego ciśnienie zaczyna gwałtownie się zmieniać. Warto mieć na względzie, że reakcja organizmu w dużej mierze jest zależne od ilości wypitego alkoholu. Opisując mechanizm działania substancji aktywnej wszywki, w umyśle osoby zaszytej tworzy się swoiste utożsamianie alkoholu ze złym samopoczuciem, a wręcz zagrożeniem dla zdrowia i życia. Ze względu na dużą skuteczność, Esperal w środowisku medycznym uznawany jest za kompleksową metodą i o najwyższym poziomie produktywności. Zarówno praktyka, jak i prowadzone badania nad wszywkami alkoholowymi wskazują, że u Pacjentów najmocniej działa strach przed śmiercią. Z tego powodu osoby pijące przez wiele lat po podaniu Esperalu na nowo cieszą się życiem w trzeźwości, odbudowując zaniedbane relacje z bliskimi osobami.

Działanie Disulfiramu

Substancja aktywna wszywki, czyli wspomniany już wcześniej Disulfiram, jest zaliczany do organicznych związków chemicznych, które stosuje się w leczeniu choroby alkoholowej. Za jego pomocą zmienia się sposób metabolizowania etanolu przez ludzki organizm. Klasycznie, czyli u osób bez wszywki, etanol trawiony jest w wątrobie przez jej enzym o nazwie dehydrogenaza alkoholowa. W ten sposób z etanolu powstaje aldehyd octowy, który następnie sprowadzany jest do nieszkodliwego kwasu octowego. Disulfiram blokuje możliwość trawienia na poziomie aldehydu, przez co organizm kumuluje w sobie jego znaczne ilości, doprowadzając do zatrucia i tym samym, do jego objawów. W praktyce pojawia się zaczerwienienie na twarzy, brak tchu, uporczywy ból głowy, serce zaczyna bić szybciej, męczą wymioty i nudności.

Dlaczego nie można łączyć wszywki alkoholowej Esperal z alkoholem?

Wyżej wymienione objawy pojawiają się już po 5 minutach od momentu rozpoczęcia picia. Zakłada się, że mają one zdolność do powstrzymania danej osoby przed konsumpcją napojów alkoholowych, co w dalszej perspektywie może predysponować do życia w całkowitej trzeźwości już na stałe. Jest to możliwe, ponieważ alkoholik zaczyna kojarzyć alkohol ze źródłem dolegliwości, a przecież jeszcze niedawno stanowił przyjemność.

Aby móc skorzystać z dobrodziejstwa wszywki alkoholowej, Pacjent musi wyrazić zgodę na udział w mało inwazyjnym zabiegu chirurgicznym i na umieszczenie pod swoją skórą tabletki.

Objawy reakcji disulfiramowej

Reakcja disulfiramowa, czyli efekt połączenia etanolu z Disulfiramem to w praktyce:

  • Nudności,
  • Wymioty,
  • Tachykardia,
  • Zawroty głowy,
  • Zmiany ciśnienia,
  • Zaczerwienienie skóry na twarzy,
  • Uderzenia gorąca.

Powyższe objawy mogą utrzymywać się nawet kilkanaście godzin.

Warto mieć na uwadze, że wszelkie próby przepicia wszywki wiążą się z możliwością uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet śmiercią. Z tego powodu koniecznie należy całkowicie odstawić alkohol podczas leczenia wszywką.

Wszywka alkoholowa Esperal – leczenie awersją

Część Pacjentów podczas konsultacji z lekarzem mówi wprost, że zdecydowali się na terapię za pomocą wszywki ze względu na presję ze strony rodziny, współpracowników, znajomych, a także obawiają się przymusowego leczenia odwykowego decyzją sądu. Decydując się na wsparcie metody awersyjnej, oczekują zmiany swojego nastawienia do napojów procentowych. Dzięki Esperalowi możliwe jest wykształcenie postawy unikającej. Skutecznie odstrasza on od sięgania po używkę. Ze względu na fakt, że reakcja disulfiramowa zachodzi zawsze, kiedy dochodzi do połączenia Disulfiramu i alkoholu etylowego, można spodziewać się konsekwencji wypicia nawet małego piwa, czy drinka.

Aby móc trwale wyjść z uzależnienia zaleca się łączenie metody awersyjnej z psychoterapią. Część osób uzależnionych nie ma w sobie wystarczających nakładów motywacji i samozaparcia, aby skutecznie przejść przez odwyk i odstawić alkohol raz na zawsze. Potrzebują dodatkowego wsparcia, co z pewnością wszywka zapewnia. Spotkania z klubie AA, terapia indywidualna i grupowa, a także pomoc specjalistów są potrzebne do tego, aby alkoholik mógł wyrazić siebie, nabyć odpowiednich umiejętności, a przede wszystkim zrozumieć, jak bardzo niszczycielsko działa alkohol na każdą sferę życia.

Gdzie wszyć Disulfiram?

Zabiegi zaszycia alkoholowego oferowane są w gabinetach chirurgicznych w każdym większym mieście w Polsce i jest to usługa niezwykle popularna.

Lekarze z gabinetu http://esperallodz.pl/ każdego dnia wykonują liczne zabiegi zaszycia alkoholowego, niosąc pomoc osobom uzależnionym. To dzięki fachowej pomocy każdego dnia szerokie grono Pacjentów odczuwa ulgę, a także uzyskuje dodatkowe wsparcie w walce z chorobą alkoholową. Nasi specjaliści działają na terenie aglomeracji Łodzi w prywatnych gabinetach, oferując profesjonalne leczenie farmakologiczne alkoholizmu, a także pomagając w wyborze dalszej terapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj