Wszywka alkoholowa w Poznaniu – bardzo popularnym sposobem na walkę z alkoholizmem

0
953

Wszywka alkoholowa Esperal jest całkowicie bezpieczna dla osób, które nie spożywają alkoholu, natomiast po jego spożyciu pojawiają się objawy, które mają odstraszyć od dalszych prób sięgania po alkoholu.

Czym jest Esperal i gdzie jest wszywany?

Esperal to dawna nazwa substancji stosowanej we wszywkach alkoholowych. Choć nie produkuje się go już od dekady, to wszywka alkoholowa nadal znana jest większości ludzi właśnie pod nazwą Esperal. Dziś substancję tę produkuje się pod nazwą Disulfiram WZF. Składem nie różni się od Esperalu, skutecznością swojego działania również.

Wszywka alkoholowa wszywana jest w ciało osoby uzależnionej od alkoholu, po to by chory mógł pozostać w abstynencji przez kilka miesięcy. „Zaszycia” dokonuje się najczęściej na pośladku, można również umieścić tabletki w okolicach łopatki. Wszywka alkoholowa pomaga w podjęciu skutecznego leczenia choroby alkoholowej, która jest bardzo poważną chorobą naszych czasów. Dotyka ona nie tylko samego uzależnionego, ale również jego rodzinę i przyjaciół.

W jaki sposób działa wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywka alkoholowa pozwala na przerwanie ciągu alkoholowego przez osobę uzależnioną od alkoholu. Substancja czynna Disulfiram nie jest sama w sobie lekiem na alkoholizm, lecz skutecznym sposobem na rozpoczęcie leczenia. Zadaniem Disulfiramu jest pomoc w pozostaniu w abstynencji. Poprzez swoje działanie wzbudza w pacjencie wstręt do alkoholu, dzięki czemu łatwiej jest mu nie sięgnąć po kolejny kieliszek. Jest to jedna z metod leczenia zwana metodą awersyjną.

Disulfiram wszyty w ciało nie daje żadnych objawów, do momentu spożycia alkoholu. Nawet najmniejsza ilość uaktywnia substancję czynną, która rozpoczyna swoje działanie. Disulfiram zakłóca prawidłowe działanie metabolizmu alkoholu etylowego w ciele osoby zaszytej, powodując u niej wystąpienie objawów podobnych do ostrego zatrucia alkoholowego. Już po kilku minutach osoba uzależniona zaczyna odczuwać zawroty i bóle głowy, nudności, kołatanie serca i uderzenia gorąca. Pojawiają się wymioty, duszności, uczucie lęku i zdezorientowania. Takie objawy utrzymują się przez długie godziny, powodując u uzależnionego wstręt do alkoholu.

Do momentu działania wszywki w ciele, pacjentowi prościej jest pozostać w trzeźwości, dzięki czemu łatwiej jest mu rozpocząć dalsze leczenie uzależnienia.

Ile czasu działa wszywka alkoholowa Esperal?

Średnie działanie wszywki alkoholowej Esperal wszywanej w gabinecie https://esperalpoznan.pl/ w ciele osoby uzależnionej to od 8 do 12 miesięcy. Długość działania leku zależy od jego prawidłowego dobrania przez lekarza, oraz od tego jak na lek zareaguje organizm. Lekarz, by odpowiednio dobrać dawkę wszytych tabletek z Disulfiramem bierze pod uwagę masę ciała, płeć, wiek oraz stopień zaawansowania uzależnienia pacjenta.

Wszywka alkoholowa umieszczana jest pod skórą pacjenta i zaszywana. Substancja czynna uwalniania jest nieprzerwanie do krwiobiegu, dzięki czemu możliwa jest jej szybka reakcja, w razie wykrycia w ciele alkoholu. Gdy pacjent nie spożywa alkoholu, Disulfiram nie daje w jego ciele żadnych objawów.

Czas działania wszywki, a leczenie alkoholizmu

Jak wspomniano już wcześniej, wszywka alkoholowa nie jest lekiem na chorobę alkoholową. Jest jedną ze skutecznych metod walki z alkoholizmem. W trakcie działania Disulfiramu, pacjent jest w stanie pozostać przez bardzo długi czas w trzeźwości. Dzięki temu może przygotować się do dalszego leczenia lub rozpocząć już terapię alkoholową. To również czas, w którym pacjent może zmienić swoje myślenie oraz do podejście do alkoholu. Może również wyrobić w sobie nowe, zdrowej nawyki, by łatwiej mu było przejść proces leczenia, oraz by w przyszłości wystąpiło mniejsze prawdopodobieństwo, że powróci do picia.

W trakcie działania Esperalu zaleca się również rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej, zmiany diety na zdrowszą oraz znalezienie sobie hobby. To ostatnie pomaga na zajęcie czymś głowy, po to, by nie myśleć o alkoholu.

Pacjent może podjąć się pójścia na terapię w trakcie działania wszywki alkoholowej. Podczas terapii najczęściej podejmowanymi tematami będą przyczyna powstania nałogu, emocje towarzyszące piciu oraz to w jaki sposób myśli chory. Wyznaczone zostaną również cele, które osoba uzależniona będzie powoli realizować.

Czy można usunąć Esperal?

Prawidłowo zaszyte tabletki z Esperalem nie są wyczuwalne pod skórą i nie przeszkadzają pacjentowi. Obecnie umieszczane są podpowięziowo, a więc nieco głębiej niż pod samą skórę (zaraz przy mięśniu), co powoduje, że nie można usunąć ich samodzielnie z ciała. Takie przypadki zdarzały się w przeszłości, dlatego zdecydowano się na zmianę miejsca ich umieszczania. Po samodzielnym wyjęciu tabletek z ciała, osoba uzależniona mogła dostać zakażenia oraz silnego krwotoku, co powodowało zagrożenie jej życia, a nawet zdrowia.

W dzisiejszych czasach, gdy pacjent czuje, że nie jest w stanie wytrzymać tych wszystkich miesięcy z Esperalem, może udać się do lekarza chirurga z prośbą o wcześniejsze usunięcie tabletek z ciała. Decyzję o wcześniejszym usunięciu leku również podejmuje lekarz po wcześniejszej konsultacji. Jeśli pacjent zdecyduje się na wcześniejsze usunięcie Esperalu, należy pamiętać, że w przyszłości może na powrót poddać się „zaszyciu”.

Po wcześniejszym usunięciu wszywki alkoholowej, lek krąży w organizmie jeszcze przez kilkanaście dni, więc po spożyciu alkoholu będzie dawał o sobie znać.

Jak usunąć Esperal?

Wszywka alkoholowa wszywana jest pod skórę osoby uzależnionej oraz zaszywana szwami. W momencie, gdy pacjent chce usunąć wszywkę wcześniej, powinien udać się do lekarza, który dokonywał wszycia wszywki. Tylko zaaplikowanie oraz usunięcie wszywki w specjalistycznym gabinecie lekarskim lub klinice gwarantuje bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów.

Lekarz przed wyjęciem tabletek, nacina miejsce, w którym były zaszyte i delikatnie wyjmuje je, upewniając się, że na pewno wyjął je wszystkie.

Może zdarzyć się, że pacjent nie będzie w stu procentach pewien swojej decyzji o usunięciu wszywki alkoholowej. W takim przypadku lekarz zaleci udanie się do psychologa, w celu pomocy. W trakcie terapii psychologicznej, osoba uzależniona najczęściej znajduje w sobie siłę, by pozostać w abstynencji i nie usuwać wszywki przed czasem.

Wszywka alkoholowa z Disulfiramem to niezwykle efektywna metoda, która pomaga wielu uzależnionym w walce z chorobą alkoholową. Jej działanie pozwala na pozostanie w trzeźwości, a występujące objawy zatrucia alkoholowego po wypiciu alkoholu etylowego skutecznie powstrzymują alkoholika od kolejnego upicia się. Poleca się ją zatem wszystkim osobom, które świadome są swojej choroby i chcą rozpocząć leczenie. Wszywka alkoholowa w połączeniu z innymi metodami leczenia alkoholizmu pozwala na wyjście z nałogu i powrót do dawnego życia w zdrowiu i trzeźwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj