Drążek do podciągania to znakomity przyrząd do ćwiczeń. Dzięki niemu można szybko powiększyć mięśnie pleców lub ramion. Da się go zamontować niemal w każdym domu, dzięki czemu nie trzeba wydawać pieniędzy na siłownię. Najczęściej kupuje się go w wersji na ścianę, co zapewnia większą stabilność niż montaż na futrynie lub suficie. Drążki ścienne występują w wielu różnych wariantach. Które z nich najlepiej wybrać?
Rodzaje drążków ściennych
Drążek do podciągania może być prosty, wygięty oraz z dodatkowymi uchwytami. Najpopularniejsza jest ich wersja stelażowa, gdzie całość montuje się z użyciem kilku mocnych śrub. Należy zwrócić uwagę na jego długość, czyli elementu wystającego od strony ściany. Standardowo posiada ona około 50 centymetrów. Trzeba pamiętać, że o dodatkowej przestrzeni przed drążkiem. Dodatkowe przedmioty znacznie utrudniają swobodne ćwiczenie.
Tradycyjne drążki ścienne mają sporo zalet. Dzięki nim można ćwiczyć na szeroko rozstawionych rękach, co jest utrudnione np. w wersji futrynowej. Stale zamontowany drążek jest też znacznie stabilniejszy, a udźwig przekracza często 200 kilogramów. Inną wersją drążka ściennego może być jego wariant rozporowy. Dzięki niemu znacznie prościej o montaż, który opiera się na rozpieraniu w obrębie obu ścian. Dzięki temu nie trzeba wiercić dziur w ścianie ani posługiwać się żadnymi narzędziami. Można go swobodnie przenosić z pokoju do pokoju w zależności od potrzeb.
Drążek prosty czy wygięty?
Drążki ścienne montowane na stałe mogą przyjąć formę prostą lub wygiętą. W przypadku tych pierwszych podciąga się na rurce, która zwykle nie jest obłożona dodatkową gumą czy gąbką. Zaletą takiego rozwiązania jest brak zużycia się elementów. Osłonki lubią się zetrzeć, przez co można znacznie utrudnić podciąganie. Brak dodatkowych obłożeń wpływa też na łatwość czyszczenia. Jeżeli jednak jest możliwość założenia osłonek to warto to zrobić. Dzięki temu ręka nie będzie się tak ślizgać, co jest kluczowe przy spoceniu rąk. W innym przypadku trzeba będzie kupić rękawice.
Drążek wygięty najczęściej posiada specjalne nakładki, które zapewniają pewny chwyt. Dzięki rozstawowi rąk pozwala na bardziej zaawansowane ćwiczenia. Są one wskazane dla osób, które spędziły już parę lat na siłowni. Dzięki wygięciu mniej obciąża się nadgarstki, co redukuje szansę powstania kontuzji.
Na co zwracać uwagę przy zakupie?
Zakup powinien być uzależniony od doświadczenia na siłowni czy masy ciała. Niektóre drążki mają udźwig do 100 kilogramów, co czasami może być niewystarczające. W przypadku mniej doświadczonych osób warto postawić na drążek prosty. Osoby o rozwiniętej tkance mięśniowej mogą od razu postawić na wersję wygiętą. Wiele zależy od ilości miejsca i przestrzeni przy ścianie, gdzie ratunkiem może być drążek rozporowy. Jeżeli jest taka możliwość to warto postawić na markowy sprzęt z wysokiej jakości materiałów. Nie warto też za drążek przepłacać, choć warto dołożyć w przypadku dodatkowych uchwytów i nakładek antypoślizgowych. Należy zwrócić uwagę na ilość otworów montażowych, których powinno być co najmniej kilka – zapewnia to mocniejsze przytwierdzenia do ściany.