Trzy typy toksycznych osobowości, których lepiej unikać

0
983
fot. materiały prasowe

Związek, przyjaźń bądź relacje zawodowe z toksyczną osobą mogą zamienić twoje życie w prawdziwy koszmar. Nawet najsilniejsza osobowość może sobie nie poradzić z wyrachowanymi gierkami psychologicznymi. Z tego powodu warto umieć szybko rozszyfrować znaki ostrzegawcze, które mogą wskazywać na toksyczny charakter danej osoby. Sprawdź, od jakich osób lepiej trzymać się z daleka i po czym je rozpoznać.

Socjopata

Bardzo często ten typ osobowości jest mylony z psychopatą. Socjopatia jest jednak zaburzeniem dotyczącym moralności i wynika przeważnie ze złych doświadczeń w okresie dzieciństwa. Natomiast psychopatia jest zaburzeniem psychicznym, które może mieć podłoże genetyczne i być spowodowane nierównowagą chemiczną mózgu. Ponadto socjopatów można spotkać w społeczeństwie częściej niż psychopatów.

Socjopaci są pozbawieni empatii, dlatego potrafią bez problemu skrzywdzić nawet bliską osobę, jeśli przyniesie im to korzyści.  Co więcej, są w stanie wejść w związek tylko po to, żeby coś na nim zyskać. Na dodatek takie osoby są wyjątkowo podstępne, świetnie kłamią i potrafią zrobić dosłownie wszystko dla osiągnięcia określonego celu. Lubią też władzę i są doskonałymi manipulatorami, którzy potrafią być naprawdę czarujący.

Narcyz

Nazwa tego typu osobowości ma źródło w starożytnej mitologii greckiej, w której to wyjątkowo urodziwy mężczyzna zakochał się we własnym odbiciu. Typowy narcyz – często tylko z pozoru – uwielbia samego siebie, jest egocentryczny i ma poczucie wyższości. Jednocześnie jest dość wrażliwą osobą, która bardzo źle reaguje na każdą, nawet konstruktywną krytykę. Z tego powodu narcyz często szuka towarzystwa, które będzie go podziwiać czy też będzie w niego ślepo zapatrzone.

Niekiedy narcyzm może być sklasyfikowany jako zaburzenie osobowości, które może wymagać leczenia u specjalistów z sieci klinik Psychomedic. Ponadto warto wiedzieć, że istnieje wiele typów osobowości narcystycznej. Jedna osoba może uważać siebie za ideał, inna świetnie manipulować otoczeniem dzięki urokowi osobistemu, a jeszcze inna podejmować zachowania, które mają na celu wzbudzenie w innych współczucia. W każdym przypadku narcyz jest z reguły bardzo skupiony na siebie, egocentryczny, stawia siebie na pierwszym miejscu.

Pesymista

Pesymizm ma pewne zalety – chroni m.in. przed ryzykownymi zachowaniami i rozczarowaniem. Zbyt długie przebywanie w towarzystwie osoby, która zawsze wszystko widzi w czarnych kolorach, może jednak być szkodliwe. Przede wszystkim trudno dzielić się z pesymistą pozytywnymi rzeczami – ciągłe użalanie się nad sobą sprawia, że bliscy z jego otoczenia nie chcą go urazić swoimi sukcesami i powodami do radości. Pesymizm może niekiedy być wręcz zaraźliwy.

Ponadto pesymiści bardzo często nie wierzą w innych. W związku bądź przyjaźni mogą zatem nieustannie zadręczać bliską osobę przekonaniem o tym, że ta ich zdradzi bądź porzuci. Pesymista nie wierzy też w siebie i zazwyczaj ma dość niską samoocenę. Konieczność ciągłego przekonywania kogoś o jego zaletach może być po pewnym czasie bardzo męcząca i zwyczajnie odbierać energię do życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj