Wzdęcia przydarzają się osobom w różnym wieku, powodując dyskomfort, a nierzadko także spadek samooceny. Uczucie nieprzyjemnie wypełnionego brzucha może pojawiać się okazjonalnie i wtedy łatwo mu zaradzić. Przy częstych wzdęciach zalecana jest konsultacja lekarska. Co należy wiedzieć o przyczynach dolegliwości? Jakie czynniki nasilają wzdęcia i jak zniwelować problem?
Częsta przyczyna wzdęć: dieta zwiększająca produkcję i gromadzenie się gazów
Wzdęcia najczęściej są spowodowane zgromadzeniem się nadmiernej ilości gazów w jelitach. Temu stanowi sprzyja spożywanie gazotwórczej żywności oraz przyjęcie za dużej ilości pokarmu na raz. Przyczyną nadmiernego gromadzenia się gazów mogą być też zaburzenia pracy jelit.
Właściwości gazotwórcze mają cebula, kapusta, rośliny strączkowe, brokuły, kalafior, kalarepa, brukselka, szparagi i soki owocowe. Gromadzenie się gazów nasilają również gazowane napoje oraz gumy do żucia, słodycze, cukier i substancje słodzące oraz smażone i tłuste pokarmy. Jeżeli codzienna dieta obfituje w wymienione produkty, mogą pojawiać się częste wzdęcia. Dolegliwości występują również wtedy, gdy mimo nietolerancji laktozy spożywa się mleko i produkty mleczne zawierające ten cukier.
Siedzący tryb życia a wzdęcia
Przebywanie w pozycji siedzącej przez kilka czy kilkanaście godzin każdego dnia również sprzyja nadmiernemu nagromadzeniu się gazów w jelitach i wzdęciom. Aby przeciwdziałać nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego, warto wstawać i spacerować podczas przerw w pracy. Zalecana jest również regularna umiarkowana aktywność fizyczna. Ćwicząc przynajmniej 3-4 razy w tygodniu przez 30 minut można w znaczący sposób zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć.
Stres nasila problemy gastryczne
Czynnikiem wywołującym wzdęcia i bóle brzucha jest również stres. Podenerwowanie, napięcie i niepokój nie sprzyjają prawidłowej pracy jelit. Przy zaburzonej perystaltyce i utrudnionym wchłanianiu się składników odżywczych może dojść do odkładania się gazotwórczych resztek w przewodzie pokarmowym.
Pozostałe przyczyny wzdęć
Wzdęcia mogą być związane ze zmianami stężenia hormonów w organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Progesteron sprawia, że mięśnie gładkie jelit ulegają rozluźnieniu, co z kolei przekłada się na większą produkcję gazów, pojawianie się zaparć i wzdęć.
Problemy gastryczne mogą pojawić się także w związku z przyjmowaniem leków, np. antybiotyków albo po operacji. Wzdęcia bywają również symptomami chorób takich jak zespół jelita drażliwego, celiakia, nieswoiste zapalenie jelit czy choroba wrzodowa. Mogą wskazywać również na obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym. Przewlekłe wzdęcia warto więc zawsze konsultować z lekarzem, dlatego że podjęcie leczenia przyczyny dolegliwości pozwala skutecznie ją zniwelować.
Wzdęcia – jak sobie z nimi poradzić?
Jeśli wzdęcia nie wynikają z poważnej choroby i ich przyczyną jest tymczasowe zaburzenie funkcjonowania jelit, można je zniwelować domowymi i farmakologicznymi sposobami.
Dostępne bez recepty kropelki, kapsułki i tabletki na wzdęcia często zawierają simetykon. Związek rozbija pęcherzyki powietrza znajdujące się w układzie pokarmowym i tym samym łagodzi uciążliwe dolegliwości. W niwelowaniu wzdęć sprawdzają się również leki lub suplementy bazujące na roślinnych składnikach takich jak koper włoski, karczoch, mięta, rumianek, rozmaryn czy kurkuma. Ponadto bardzo ważne w ograniczaniu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego są regularny wysiłek fizyczny i dieta z ograniczoną ilością pokarmów gazotwórczych.
Wzdęcia to nieprzyjemny problem, który może przytrafić się każdemu niezależnie od płci czy wieku. W niwelowaniu dyskomfortu pomaga zmodyfikowanie codziennej diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Ponadto przy uciążliwych wzdęciach można zastosować apteczne preparaty rozbijające pęcherzyki powietrza albo usprawniające trawienie. W razie dolegliwości utrzymujących się przez dłuższy czas najlepiej skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić przyczynę problemu i dostosować do niej leczenie.