Zapaleni cykliści niekoniecznie przepadają za jesienią czy zimą. Co prawda te pory roku nie wykluczają jeżdżenia na rowerze, ale na pewno wymagają odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu. Jak powinno wyglądać przechowywanie roweru zimą? Sprawdź, jakich błędów unikać. W ten sposób nie tylko ochronisz rower przed zniszczeniem, czy korozją, ale też przed kradzieżą!
Rower na balkonie? A może pod wiatą w ogrodzie? To niekoniecznie dobre pomysły. Zobacz dlaczego i dobrze zastanów się, jak przechowywać rower zimą, abyś znowu cieszył się jego sprawnym użytkowaniem w sezonie wiosennym i letnim.
Jak zabezpieczyć rower na zimę?
Niezależnie od tego, gdzie będziesz przechowywać swój rower zimą, warto przygotować go na „leżakowanie”. Wykonaj kilka czynności, dzięki którym Twój sprzęt będzie działał na wiosnę bez zarzutu:
- zdemontuj akcesoria,
- wyciągnij baterie z lampek oraz licznika (mogą się wylać),
- wyczyść i naoliw łańcuch,
- rozepnij linki hamulcowe i linki przerzutek – w ten sposób zabezpieczysz je przed rozciągnięciem,
- przerzutki zostaw na najniższej z zębatek,
- dokładnie umyj rower, także pomiędzy zębatkami,
- nasmaruj łożyska,
- napompuj opony, by nie doszło do ich odkształcenia.
Przechowywanie roweru zimą – najczęściej popełniane błędy
1. Rower na balkonie
To opcja często wybierana przez cyklistów mieszkających w bloku. Jesienią i zimą balkon nie jest użytkowany, a jednocześnie stanowi dość bezpieczne miejsce przed kradzieżą (gdy mieszkanie znajduje się na wyższym piętrze). Niestety przechowywanie roweru na balkonie zimą to pomysł najgorszy z możliwych. Powód? Szkodliwe warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg, wilgoć, wiatr, niskie temperatury – wszystko to negatywnie odbija się na kondycji roweru, znacznie przyspieszając działanie korozji. Nawet przykrycie jednośladu specjalnym pokrowcem może nie uchronić go przed niszczeniem. Jeśli zależy Ci na tym, aby zachować rower w świetnym stanie na długo, zdecydowanie nie zostawiaj go zimą na balkonie.
2. Brak zabezpieczenia roweru w piwnicy
Drugim popularnym miejscem na przechowywanie roweru w bloku jest piwnica. Niestety tutaj również na jednoślady czyhają zagrożenia, choć innego rodzaju niż na balkonie. Komórki lokatorskie, nie tylko w starym budownictwie, bywają słabo zabezpieczone, dlatego często stają się miejscem działalności złodziei. Jak wskazują policyjne statystyki, to właśnie z piwnic rowery giną najczęściej. Jeśli decydujesz się na „zimowanie” dwóch kółek w komórce lokatorskiej lub ogólnodostępnej rowerowni, zabezpiecz dodatkowo swój sprzęt. Możesz zastosować jedno lub nawet kilka zapięć (sprawdź te wysokiej jakości) oraz zamontować alarm/kamerę. To dodatkowe utrudnienia dla złodziei, którzy dzięki temu ominą Twojej piwnicę podczas swojej eskapady. Pamiętaj też o przykryciu roweru pokrowcem. Piwnice rzadko są ogrzewane, więc taki zabieg to konieczność.
3. Rower w garażu podziemnym
Garaże podziemne to często stosowane rozwiązanie w nowym budownictwie mieszkaniowym, ale niekoniecznie dobre miejsce do przechowywania roweru. Przede wszystkim przepisy przeciwpożarowe zabraniają trzymania tam dodatkowych przedmiotów. Jest to też miejsce codziennie odwiedzane przez masę ludzi. Lepiej nie kusić losu!
4. Rower pod wiatą
Roweru nie powinno się jesienią i zimą przechowywać na zewnątrz, nawet jeżeli umieszczasz sprzęt pod wiatą. Pamiętaj, że mimo zabezpieczenia i przykrycia jednośladu pokrowcem, ryzyko skorodowania ważnych elementów osprzętu jest wysokie!
5. Niezabezpieczony rower w garażu
Tutaj panują te same zasady co w przypadku piwnicy – rower warto odpowiednio przygotować i przykryć pokrowcem. Dodatkowo niezabezpieczony jednoślad w garażu to ryzyko jego uszkodzenia – może spaść, zostać obity przez meble ogrodowe, samochód czy inne sprzęty. Aby tego uniknąć, przemyśl zakup stojaka lub wieszaka rowerowego. Dzięki temu zabezpieczysz jednoślad przed przypadkowymi zarysowaniami i uszkodzeniami, a także zyskasz dodatkową przestrzeń w garażu.
6. Rower, który przeszkadza w domu
Nie będziemy ukrywać: najlepszym pomysłem jest przechowywanie roweru zimą w domu. W mieszkaniu jest przecież ciepło i sucho – na wilgotne, pełne wahań temperatury pory roku jak znalazł. Niestety na to rozwiązanie decyduje się niewielu rowerzystów. Powód jest prosty: brak miejsca i obawy o to, że jednoślad będzie utrudniał codzienne funkcjonowanie na niewielkim metrażu. Na szczęście istnieje rozwiązanie – wieszak rowerowy! Taki uchwyt to wygodny i praktyczny sposób na bezpieczne przechowywanie roweru w mieszkaniu. Jednoślad wiszący na ścianie nie tylko nie przeszkadza domownikom, ale i stanowi ciekawą dekorację wnętrza.
Już wiesz, że odpowiednie przechowywanie roweru zimą nie jest skomplikowane. Trzeba tylko wiedzieć, jak do niego podejść. Zastosuj nasze porady, a wiosną będziesz cieszyć się sprawnym i funkcjonalnym sprzętem! Wieszaki i stojaki rowerowe, które ułatwią Ci przechowywanie jednośladu w mieszkaniu czy garażu, znajdziesz na rtrbikes.com.
Źródło zdjęć: rtrbikes.com (wieszak Crank i Kranked Twist), shutterstock.com