Nietrzymanie moczu u kobiet – jak sobie z nim radzić?

0
882

Problem nietrzymania moczu (NTM) może wystąpić u kobiety w każdym wieku. Fakt ten w dużej mierze wynika z budowy anatomicznej kobiet oraz zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ich organizmie, zwłaszcza w okresie menopauzy. Utrata kontroli nad pęcherzem rzadko kiedy pojawia się nagle. Zazwyczaj jest postępującym procesem, którego pierwsze symptomy niestety często bywają przez kobiety bagatelizowane. Choć walka z nietrzymaniem moczu jest trudna, warto ją podjąć, by zminimalizować jego uciążliwe skutki i móc na nowo czerpać radość z życia. Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Przyczyny NTM u kobiet

Nietrzymanie moczu u kobiet jest zjawiskiem dość powszechnym. Dolegliwość ta, wyjątkowo uciążliwa w swoich skutkach, pojawia się w wyniku osłabienia siły mięśni dna miednicy, in. mięśni Kegla. Dochodzi do niego w wyniku naturalnych procesów starzenia, wytężonego wysiłku fizycznego, mającego związek m.in. z ciążą i porodem, zmian hormonalnych będących następstwem menopauzy. Zdecydowanie rzadziej utrata kontroli nad pęcherzem jest spowodowana zażywaniem niektórych leków czy też schorzeniami w obrębie układu moczowego, np. przewlekłym stanem zapalnym pęcherza moczowego. Nietrzymanie moczu wywołane tą grupą czynników najczęściej ma charakter przejściowy.

Początkowo mimowolna utrata moczu może pojawiać się sporadycznie, w określonych sytuacjach, takich jak kichanie czy kasłanie. Wówczas występuje bowiem wzmożony nacisk na mięśnie, będący rezultatem wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Ten rodzaj NTM określa się mianem wysiłkowego nietrzymania moczu. Upuszczana w tym przypadku ilość moczu zazwyczaj jest niewielka. Z czasem może się jednak zwiększać, aż do niemal całkowitego opróżnienia pęcherza. Wraz z postępowaniem osłabienia mięśni do wycieku moczu może dochodzić w każdej sytuacji, nawet podczas niewielkiej aktywności.

Sposoby na nietrzymanie moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu u kobiet wymaga podjęcia leczenia. Jego przebieg uzależniony jest od rodzaju przyczyny odpowiedzialnej za utratę kontroli nad pęcherzem. Zazwyczaj polega ono na farmakoterapii połączonej z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie dna miednicy. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Trzeba mieć jednak świadomość, że nie zawsze podjęcie leczenia pozwala odzyskać kontrolę nad pęcherzem. Niekiedy umożliwia jedynie zminimalizowanie skutków nietrzymania moczu. Powodzenie procesu leczenia uzależnione jest od czasu jego wdrożenia. Dlatego tak istotna jest szybka konsultacja medyczna, bezpośrednio po pojawieniu się pierwszych symptomów wskazujących na osłabienie mięśni kontrolujących odpowiedzialnych za świadome oddawanie moczu.

Aby poprawić swój komfort i zminimalizować przykre następstwa NTM, warto poświęcić nieco uwagi higienie intymnej. Niezbędne w tym zakresie okazują się chłonne produkty higieniczne. Ich stosowanie zapewnia skuteczną ochronę przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem. W zależności od potrzeb do wyboru pozostają wkładki, bielizna chłonna oraz pieluchomajtki. Dobór konkretnego produktu powinien być podyktowany przede wszystkim ilością mimowolnie oddawanego moczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj