Chociaż patelnie ze stali nierdzewnej mogą nie być tak wyrozumiałe pod względem użytkowania, jak patelnie z powłoką zapobiegającą przywieraniu, często dają doskonałe rezultaty i są cenione w całym świecie kulinarnym. Doskonałe zatrzymywanie ciepła i trwałość stali nierdzewnej sprawiają, że jest to obowiązkowy element każdej kuchni.
Rozgrzej i naoliw patelnię
Jednym z największych wyzwań, z jakimi borykają się użytkownicy stali nierdzewnej, jest to, że jeśli patelnia jest używana nieprawidłowo, jedzenie się przywiera. To zaczyna się sklejać, gdy temperatura naczynia jest za wysoka lub za zimna. Dlatego dziś przedstawimy kilka wskazówek odnośnie jego użytkowania.
Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać z patelnią, jest jej wstępne podgrzanie.
Na początek umieść patelnię na kuchence na średnim ogniu. Będziesz wiedział, że naczynie jest gotowe do pracy, gdy kropla wody zamieni się w kulę i odbije się od powierzchni. Należy to zrobić przed wlaniem oleju do miski: jeśli najpierw dodasz olej, ryzykujesz, że tłuszcz nagrzeje się przed pełnym rozgrzaniem. Jeśli używasz smarowidła o niskiej temperaturze dymu, takiego jak oliwa z oliwek, może zacząć się palić. Upewnij się, że woda z patelni wyparowała przed dodaniem oleju, w przeciwnym razie ten będzie mógł parzyć.
Patelnia stalowa SNB 20 cm. Źródło: prymusagd.pl
Doprowadź jedzenie do temperatury pokojowej
Tak jak patelnia powinna mieć odpowiednią temperaturę, to samo tyczy się jedzenia. Wrzucenie zimnych składników na gorące naczynie może drastycznie obniżyć temperaturę patelni i ostatecznie doprowadzić do przywierania.
Najlepszym sposobem na przygotowanie posiłku jest osiągnięcie temperatury pokojowej — lub przynajmniej zbliżonej — dla danych składników. Na szczęście rozwiązanie tutaj jest dość proste i wymaga tylko trochę przewidywania. Wyjmij jedzenie z lodówki przed rozpoczęciem pracy. Potrzebny czas zależy wyłącznie od produktu spożywczego: na przykład gruby stek wymaga więcej minut niż kawałek łososia lub brokuły.
Ostrożnie z przysmażanie
Jeśli smażysz stek — lub kurczaka, rybę czy cokolwiek innego — patelnia poinformuje Cię, kiedy mięso będzie gotowe. Dzieje się tak dlatego, że odpowiednie przysmażenie stworzy barierę między mięsem a patelnią poprzez piękny przyrumieniony wygląd zewnętrzny. Jeśli masz ochotę sprawdzić swój artykuł spożywczy szpatułką, nie podnoś go na siłę, jeśli wydaje się, że się przykleja — po prostu potrzebuje więcej czasu. Powinieneś obsmażyć tylko raz z każdej strony. Potrząśnij patelnią, a jeśli mięso samo się poruszy, jest gotowe do „przewrócenia”.
Nie zaniedbuj przyklejonych do patelni kawałków w trakcie przygotowywania sosu
Ponieważ stal nierdzewna jest niereaktywna i może tworzyć zakleszczone kawałki, jest to najlepszy wybór do przygotowania sosu na tym konkretnym naczyniu. Patelnię można odszkliwić po zakończeniu smażenia. Deglasacja to proces, który rozpoczyna się od dodania do naczynia środka ściągającego, takiego jak wino, ocet, likier lub bulion. Płyn rozluźnia zakleszczone kawałki i to stanowi podstawę tego, co może szybko stać się pysznym sosem. Jeśli chcesz zrobić pieprzowy do smażonej piersi z kaczki lub z czerwonego wina do steków, to już wiesz, co robić.
Podsumowanie
Właściwe używanie patelni stalowej sprawi, że dzięki niej jesteśmy w stanie przygotowywać różnorakie posiłki i dodatki do nich. Pamiętajmy jedynie o tym, aby faktycznie o nią dbać, inaczej dość szybko jest w stanie stracić swoje właściwości.