Jak dbać o prostatę?

0
1978

Prostata, stercz, gruczoł krokowy – wszystkie te nazwy odnoszą się do jednego małego organu wielkości orzecha włoskiego, który występuje w męskim organizmie pod pęcherzem moczowym i odpowiada za produkcję wydzieliny będącej ważnym składnikiem spermy. Do 45. roku życia większość mężczyzn nie odczuwa obecności tego gruczołu. Bliżej 50. roku życia u nawet 80% mężczyzn prostata ulega powiększeniu, a u 50% z nich wywołuje niekomfortowe objawy. Przez środek stercza przebiega odcinek cewki moczowej, tak więc rosnący gruczoł powoduje ucisk na cewkę, powodując zaburzenia w oddawaniu moczu, a także problemy z erekcją.

Niepokojące objawy problemów z prostatą

Warto wiedzieć, kiedy powinniśmy podejrzewać początek problemów ze sterczem oraz jak postępować w takim przypadku. Jeżeli zaczniemy odczuwać dolegliwości takie jak:

  • spadek libido,
  • problemy z erekcją,
  • potrzebę oddawania moczu w nocy,
  • słaby wypływ moczu z cewki,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,

powinniśmy udać się do urologa – specjalisty, który zajmuje się męskim układem moczowo-płciowym. Lekarz zbierze z nami wywiad na temat objawów, zbada nas, wykona USG i oceni poziom PSA.

PSA to antygen, będący markerem nowotworowym, który może wzrastać w takich stanach jak łagodny rozrost prostaty, zapalenie stercza lub rak gruczołu krokowego. Najważniejszym elementem wizyty lekarskiej jest postawienie diagnozy i wyeliminowanie ryzyka raka. Warto wiedzieć, że łagodny rozrost prostaty (który dotyka nawet 80% mężczyzn w starszym wieku) nie jest ryzykiem rozwoju raka! Po drugie, rak prostaty rozpoznany na wczesnym etapie jest całkowicie wyleczalny. Dlatego nie bagatelizujmy wczesnym objawów i szybko udajmy się do urologa.

Co warto zmienić w codziennym życiu?

Aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie z powiększoną prostatą, warto wprowadzić kilka modyfikacji w codziennym życiu. Przede wszystkim należy zredukować lub całkowicie wyeliminować papierosy, alkohol i kawę. Te produkty działają drażniąco na pęcherz moczowy, przez co konieczne są częstsze wizyty w toalecie.

Co więcej, warto ograniczyć wieczorną podaż napojów, żeby nie prowokować nocnych wycieczek do toalety, a także zminimalizować spożycie płynów przed wizytą w miejscach publicznych.

Dodatkowo warto zainwestować w naturalny lek, Prostamol Uno, zawierający wyciąg z boczni piłkowanej (znanej także jako palma sabałowa), która hamuje powstawanie dihydrotestosteronu (DHT) – hormonu odpowiedzialnego za powiększanie się prostaty. Preparat nie tylko poprawia komfort mikcji, ale także pozytywnie wpływa na potencję i poziom libido. W badaniach słoweńskich naukowców z Lubljany, opublikowanych w lipcu 2019 roku, wykazano, że regularne spożywanie wyciągu z boczni piłkowanej spowodowało spadek odsetka mężczyzn niezadowolonych ze swojego życia seksualnego z 26,5% do 13,2%.

Powszechnie uznane działanie przeciwzapalne, które może korzystnie wpłynąć na funkcję gruczołu krokowego, wykazuje wyciąg z pestek dyni. Od setek lat ze swojego prozdrowotnego wpływu na układ moczowy znana jest również pokrzywa – można kupić gotowe preparaty naparów ziołowych lub przygotować je samodzielnie. Wystarczy zasadzić w ogrodzie pokrzywę – od kwietnia możemy zbierać liście, natomiast korzenie gotowe są do wykorzystania zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią.

Źródła:

[1] – Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, PZWL, Warszawa 2019
[2] – https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168064,lagodny-rozrost-stercza
[3] – https://www.gavinpublishers.com/articles/research-article/International-Journal-of-Applied-Research-on-Medicinal-Plants/effect-of-saw-palmetto-extract-on-erectile-dysfunction-and-libido-in-patients-with-lower-urinary-tract-symptoms-because-of-benign-prostatic-obstruction

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj