Dieta ketogeniczna to przejście na całkiem nowy, odmienny system żywienia, który wyklucza pewne grupy pokarmowe. Czy radykalne odstawienie węglowodanów to zdrowa dieta? Przez jaki czas możemy ją stosować? Dla kogo jest polecana, a kto powinien uważać z tego typu odchudzaniem?
Dieta ketogeniczna – kto powinien z niej skorzystać?
Osoby z nadwagą, otyłe, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych, a także ludzie, dla których ze względów leczniczych ketoza jest zalecana, powinni skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje dieta ketogeniczna. Jest to sposób na to, jak szybko schudnąć, bez głodzenia się, zastępując węglowodany alternatywnymi posiłkami. Efekty diety ketogenicznej pojawiają się szybko i jeśli proces redukowania kilogramów przeprowadzany jest w sposób racjonalny, nie jest obciążony efektem jojo. W czasie ketozy następuje wytworzenie ciał ketonowych, energia pobierana jest ze spalanego tłuszczu, zamiast z glukozy, której nie dostarczamy do organizmu.
Keto diety nie mogą stosować osoby:
- kobiety w ciąży i w okresie laktacji starające się o dziecko lub cierpiące na zaburzenia hormonalne,
- w wieku podeszłym, chyba że lekarz wyrazi zgodę,
- pacjenci cierpiący na choroby nerek, wątroby, jelit,
- ludzie z porfirią,
- osoby z zaburzeniami metabolizmu tłuszczów i z niedoborem karboksylazy pirogronianowej.
Uzdrawiające efekty ketozy
Efekty diety ketogenicznej to nie tylko znaczny spadek masy ciała. Ten styl żywienia wykorzystywany jest przy wsparciu dietetyka i pod nadzorem neurologa w niefarmakologicznym leczeniu padaczki lekoodpornej u dzieci.
Ketoza wpływa na proces szybszej regeneracji mózgu, co jest związane z produkcją większej ilości melatoniny z udziałem ciał ketonowych. Obniżony zostaje poziom trójglicerydów i zmniejsza się zły cholesterol LDL, wyrównuje się ciśnienie krwi, co wpływa na poprawę działania układy krwionośnego, a co za tym idzie, zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Jak długo możemy stosować ten system żywieniowy?
Ciężko wyznaczyć dokładny czas trwania diety ketogenicznej. Zależne jest to od indywidualnych uwarunkowań. Niektóre osoby efekty ketozy uzyskają szybciej, inne będą potrzebowały dłuższego okresu na przystosowanie organizmu i wysmuklenie sylwetki.
Najważniejszą kwestią jest koncentracja na odczuwanych symptomach. Jeżeli czujemy, że jest to zdrowa dieta dla naszego organizmu, która nas w żaden sposób nie obciąża, a badania profilaktyczne to potwierdzają, możemy ją bezpiecznie kontynuować.
W przypadku spadku formy, pogorszenia samopoczucia lub wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów, które nie ustępują z czasem, należy zasięgnąć porady lekarskiej i zmodyfikować system żywienia, by był optymalny do naszego stanu zdrowia.
W aptekach można nabyć testy paskowe, które pozwalają sprawdzać poziom ketonów w moczu, a także glukometr, który ma funkcję pomiaru ketonów we krwi. Codzienna kontrola to dodatkowa pewność, że dieta dobrze wpływa na nasze ciało, nie tylko pod względem chudnięcia, ale też zachowania odpowiednich parametrów, na które można wpływać, zwiększając spożycie węglowodanów.
O czasie stosowania diety leczniczej decyduje specjalista, dietę odchudzającą przeprowadzamy do momentu uzyskania zadowalających efektów – o ile stan zdrowia nam na to pozwala. W momencie, gdy osiągniemy cel, możemy wrócić do spożywania cukrów, ograniczając ich ilość, tak, by zdrowe przyzwyczajenia, nabyte w czasie systemu ketogenicznego były elementami stałymi naszego sposobu odżywiania. Unikanie żywności, która jest mocno przetworzona, słodyczy, napojów dosładzanych, sięganie po zdrowe tłuszcze, nasiona, orzechy, chude mięso, które nie jest nafaszerowane chemią, jedzenie ryb, zdrowego nabiału to zalecenia diety, które warto stosować na co dzień, nawet jeśli nie chcemy schudnąć, ale po to, by żyć witalnie.